08.04.2017 21:19

Aktuálně: Překvapení se neudálo. Brněnské horolezecké klání ovládl Adam Ondra

Autor: Eva Bartáková | Kurz: Stisk | Kategorie: Sport

Na Lezecké stěně HUDY v Brně si pro vítězství vylezl trojnásobný mistr světa Adam Ondra. Jako jediný si v sobotním závodě zapsal hodnocení TOP v kvalifikacích i ve finále. Mezi ženami předvedla nejlepší výkon Eliška Adamovská se skóre 92,00+. Celkem se na stěně představilo zhruba sto padesát lezců v různých věkových kategoriích.

Autor: Eva Bartáková

Brno - Druhý závod Českého poháru v lezení na obtížnost v této sezóně zná své vítěze. První místo v mužské kategorii získal v sobotu na brněnské akci La Sportiva Open 2017 trojnásobný mistr světa Adam Ondra. Jako jediný ze závodníků dosáhl na nejvýše umístěný chyt neboli TOP v obou kolech kvalifikace i ve finále. Ve své kategorii byl Ondra, držitel ocenení Sportovec Jihomoravského kraje (o tom jsme informovali zde), jasným favoritem. Druhý skončil Jakub Konečný, třetí se umístil Rishat Khaibullin.

Mezi ženami si s tratí nejlépe poradila Eliška Adamovská. Nedosáhla sice až na vrchol, ale získala hodnocení 92,00+. "Já jsem si závod užila, i když psychicky to pro mě bylo těžké. Měla jsem tu velkou konkurenci a cítila jsem tlak okolí," zhodnotila Adamovská.

Závod sestával ze dvou kvalifikačních kol lezených stylem flash, kdy závodníci mají možnost předem se seznámit s tratí a jednoho finálového kola. Finále se lezlo on sight, tedy na první pohled. Lezci nesměli vidět výkony svých předchůdců ani si od nich nechat poradit.

Klání v královské disciplíně horolezectví hostila brněnská Lezecká stěna HUDY. "Se závodem jsem spokojený. Přežili všichni lezci a kupodivu i všichni organizátoři, takže vše dopadlo dobře" uvedl vedoucí a spolumajitel stěny Radek Linert.

O finanční odměnu osm tisíc korun za první místo se v kategorii dospělých utkalo 25 lezců a 19 lezkyň. Ve stejné sportovní disciplíně jako dospělí lezci a lezkyně se v Brně představili také junioři, juniorky a mládež. Zároveň se uskutečnilo Mistrovství České republiky veteránů v lezení na obtížnost. Starší čtyřiceti let lezli s označením "Masters", závodníci přes padesát let se utkali v kategorii "Legends". "Podle mých odhadů se závodu zúčastnilo kolem sto padesáti lezců," doplnil Linert.

Klíčová slova: Horolezení, Lezecká stěna Hudy, Adam Ondra