13.05.2019 21:53


Aktuálně: Ochranná ambulantní léčba zasahuje do práva na nedotknutelnost. Soudci na to musí brát ohled

Autor: Hana Tománková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud dnes rozhodl, že soudci musí přistupovat k ochranné ambulantní léčbě s respektem vůči právu na nedotknutelnost. Soud tak částečně vyhověl stížnosti Miloše Rapanta a zrušil rozhodnutí krajského soudu v Brně, který odmítl ukončit jeho ambulantní ochranné léčení. Krajský soud svým rozhodnutím porušil Rapantovo základní právo na nedotknutelnost osoby a jejího soukromí.

Foto: Hana Tománková

Brno – Ústavní soud toto pondělí zrušil rozhodnutí brněnského krajského soudu, který minulý rok zamítl ukončení ambulantní ochranné léčení Miloše Rapanta. Rozhodnutí krajského soudu totiž odporovalo Listině základních práv a svobod. Při vykládání zákona o ochranné ambulantní léčbě se podle Ústavního soudu musí brát v potaz zasahování do práva na zachování tělesné a duševní integrity.

Ambulantní léčení Miloše Rapanta mělo podle rozhodnutí městského soudu skončit v dubnu 2017. Mezitím ale začala platit novela zákona, podle které ochranné ambulantní léčení trvá, dokud to vyžaduje jeho účel. Podle městského soudu novela automaticky prodloužila Rapantovu léčbu. Až v květnu 2018 zamítl městský soud návrh na její ukončení. Rapant podal stížnost ke krajskému soudu, ten ji ale zamítl, čímž podle dnešního verdiktu Ústavního soudu porušil Rapantovo právo na nedotknutelnost. Ochranné léčení je sice přijatelným důvodem pro omezení tohoto práva, soudci ale musí k omezení přistupovat s respektem pro zachování základních práv a svobod. „Krajský soud nyní musí rozhodnout znovu a vzít v potaz rozhodnutí Ústavního soudu,“ vysvětlila ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Ochranné léčení je druhem ochranného opatření, které soud ukládá osobám, jež při spáchání trestného činu nebyly trestně odpovědné, příčetné, trpěly duševní poruchou nebo užívaly návykové látky. Ochranné léčení je buď ústavní, nebo ambulantní. V případě ústavní léčby musí soudy každé dva roky přezkoumat, zdali je skutečně stále potřebná. U léčby ambulantní už ale podle uvedené novely takovou povinnost nemají. „Opakované přezkumy poskytovaly lepší ochranu proti neoprávněným zásahům do osobních svobod ambulantně léčených lidí,“ uvedla Šimáčková. 

Klíčová slova: ochranná ambulantní léčba, soud, stížnost, právo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.