26.04.2019 13:35


Aktuálně: Novým Ropákem je Jan Skalický, Zelenou perlu získal Jaroslav Foldyna

Autor: Kristýna Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Spolek Děti Země dnes vyhlásil vítěze ankety Ropák roku a Zelená Perla. Ropákem, za největší antiekologický počin uplynulého roku, se stal Jan Skalický, předseda společenstva Vodní cesty a Zelenou perlu za antiekologický výrok získal poslanec Jaroslav Foldyna.

Miroslav Patrik při vyhlašování ankety Ropák roku | foto: Kristýna Sklenářová

Brno - Cenu v anketě Ropák roku 2018 za antiekologický čin získal Jan Skalický. Zelenou perlu za antiekologický výrok obdržel Jaroslav Foldyna. Obě ankety vyhlásil v brněnském Domě ochránců přírody v pátek Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země. O vítězích rozhodlo 81 členů nezávislé Komise ze 101, v níž zasedají členové neziskových organizací, akademici, publicisté i ekologičtí aktivisté.

Do ankety Ropák roku jsou nominovány osoby za činy, které by mohly vést či vedly ke stavbě ničící životní prostředí. Letošní vítěz Jan Skalický, předseda společenstva společnosti Vodní cesty, získal první příčku za prosazování výstavby dvou plavebních kanálů, které by mohly závažně narušit životní prostředí. Jedním z nich byl plavební kanál u Přelouče, plánován přes území Natura 2000, kde žije asi sedmdesát druhů chráněných živočichů. Na dalších příčkách ankety se umístil bývalý ministr dopravy Dan Ťok za podporu výstavby jezu Děčín a třetí je současný ministr zemědělství Miroslav Toman. „Prvně to brali lidé z recese. Sportovně. Pak to začalo být trochu vážnější. Ale tak od roku 2013 už je těch ropáků tolik, že politici to berou jako VIP klub ničitelů životního prostředí,“ vyjádřil se k vývoji ankety Miroslav Patrik ze spolku Děti Země.

Zelená perla je anketou o nejlepší antiekologický výrok, který v uplynulém roce zazněl. Poslanec (ČSSD) Jaroslav Foldyna ji získal za svůj výrok z projevu na podporu výstavby jezu u Děčína. „Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné,“ pronesl při schvalování návrhu novely zákona v poslanecké sněmovně o urychlení výstavby dopravní, vodní a energické infrastruktury. Pro ČTK se Foldyna vyjádřil, že vítězství chápe jako ocenění své práce. „Když ležím v hlavě těm, které považuji za ekoteroristy, tak dělám svůj mandát a práci dobře,“ uvedl pro agenturu poslanec. Druhý byl pracovník ministerstva zemědělství, Václav Tomášek, který vítězným citátem odpovídal na otázku, zda by se měla omezit výsadba smrků. „Ani probíhající kůrovcovou kalamitu nelze spojovat se současným pěstováním smrku,“ uvedl. Na třetí příčce se umístil Václav Klaus.

Ankety mají dlouholetou historii. „V časopise ALTERNATIVA, který vydávaly Děti Země, byly v roce 1992 poprvé publikovány materiály Spolku krušnohorských ropáků, z nichž vyplývá, že na Zemi dochází k dichotomii dvou vysoce vyspělých druhů – Homo sapiens sapiens, člověk moudrý, a petroleus mostensis, ropák bahnitý,“ uvedlo sdružení Děti Země ve své tiskové zprávě. První Ropák roku byl vyhlášen v roce 1992, Skalický je tedy sedmadvacátým nositelem titulu. Mezi dalšími je například Miloš Zeman nebo Dan Ťok. Zelená perla je o tři roky mladší. V minulosti ji získali Petr Nečas nebo Vladimír Dlouhý. Nejvíce ocenění má na kontě bývalý prezident Václac Klaus, který zvítězil jednou u Ropáka a třikrát u Zelené perly.

Klíčová slova: ekologie, ropák, zelená perla, děti země

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.