26.11.2017 23:50


Aktuálně: Noční práce a moderní technologie. Martin Kohout je novým laureátem Chalupeckého ceny

Autor: Tereza Hotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno - Tuzemská umělecká scéna již zná jméno dalšího laureáta prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, udělované mladým umělcům do pětatřiceti let. Z pěti finalistů byl odbornou porotou vybrán multimediální tvůrce Martin Kohout. Ocenění převzal dnes na slavnostním ceremoniálu v brněnském kině Scala. Kohout v soutěži uspěl s krátkým filmem Slides. Cenu diváků již podruhé za sebou získal Richard Loskot.

Foto: Martin Kohout, letošní vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého, zdroj: Moravská galerie

Novým laureátem Chalupeckého ceny se stal třiatřicetiletý Martin Kohout. Porotu zaujal jeho krátký film o problematice noční práce a moderních technologiích, který v mnoha dějových a příběhových liniích balancuje na pomezí reality a budoucnosti. Tvorba Martina Kohouta zvítězila dle poroty zejména díky inovativnímu přístupu k zobrazování dnešního světa a technologií. „Martin Kohout se vyjadřuje ke globálnímu světu technologií a jeho každodennímu dopadu mnohovrstevným a poučeným přístupem. Do svého zobrazování intimních vztahů ve světě, ve kterém se téměř ztratily, vnáší Kohout soukromý rozměr. Nově definuje, co znamená kreativita dnešní společnosti,“ vysvětlila rozhodnutí poroty její předsedkyně Zdenka Badovinac.

Martin Kohout je absolventem filmové fakulty Akademie múzických umění v Praze. V současné době žije v Berlíně. Ve své multimediální tvorbě reflektuje různé životní situace. Snaží se reagovat na současný svět, ve kterém se individua často ztrácí. Ve svých pracích se věnuje převážně tématu internetu a člověka v kontextu globální komunikace. Na Cenu Jindřicha Chalupeckého byl nominován již před třemi lety.

Kohout získal stotisícový příspěvek na vytvoření vlastního tvůrčího projektu, možnost rezidenční stáže v New Yorku a zlatý štafetový kolík z dílny Maxima Velčovského. „Pořád to na mě nedolehlo, plně si to uvědomím až později,“ okomentoval pocity z prestižního ocenění nový laureát Martin Kohout.

Kohoutovi konkurovali ve finálovém výběru čtyři další tvůrci. Byli jimi Romana Drdová, Dominik Gajarský, Viktorie Valocká a Richard Loskot, který byl na cenu nominovaný již potřetí a v letošním ročníku získal, stejně jako v roce 2014, diváckou cenu. Díla, která vytvořila finálová pětice, letos hodně odrážela vliv technologií a multimédií na uměleckou tvorbu – například soutěžní příspěvky Dominika Gajarského i vítězného Martina Kohouta byly audiovizuální – Gajarský vytvořil krátkou filmovou bajku o dialogu husy a jedovatého hada na parkovišti.

Vyhlašováním Chalupeckého ceny prováděl tak jako v minulém ročníku historik umění Tomáš Pospiszyl. Ceremoniál režíroval držitel Českého lva a ceny European Film Awards Tomáš Luňák. Celý večer byl přenášen živě na programu ČT Art.

Pět finalistů zvolila odborná porota letos v lednu z téměř stovky nominovaných či přihlášených. Tvůrci poté měli necelých devět měsíců na přípravu společné výstavy. Na jejím základě poté mezinárodní porota vybrala vítěze. Právě její složení bylo letos obměněno. Zatímco pětici finalistů Chalupeckého ceny vybírala porota v loňském složení, samotného laureáta zvolila porota nová.

Cena Jindřicha Chalupeckého je každoročně udělována mladým umělcům do pětatřiceti let, žijícím nebo působícím v Česku. Vznikla v roce devatenáct set devadesát z iniciativy dramatika Václava Havla, spisovatele Theodora Pištěka a výtvarníka Jiřího Koláře. Nese jméno českého kritika výtvarného umění a filozofa Jindřicha Chalupeckého. Mezi laureáty minulých ročníku patří například David Černý nebo Kateřina Šedá. V loňském roce ocenění získal Matyáš Chochola.

Klíčová slova: Chalupecký, cena, Brno, Scala, Martin Kohout, Cena Jindřicha Chalupeckého

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.