03.04.2019 22:46


Aktuálně: Než jen nečinně přihlížet, raději vyrazíme do ulic. Cyklojízdy se zúčastnilo několik desítek lidí

Autor: Karolína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnské ulice na chvíli zaplavila vlna cyklistů. První středeční večer v měsíci totiž tradičně patří cyklojízdě. Její účastníci se přišli pobavit či si zaprotestovat proti utlačování auty, někteří osedlali i koloběžky. Na konec dubna chystají ještě rozsáhlejší protest, kterým se budou snažit upozornit na problémy cyklistů ve městě.

Autor: Karolína Tomečková

Brno – Jako každý měsíc vyjel i dnes po sedmé hodině večer z Moravského náměstí konvoj několika desítek cyklistů. Událost s názvem Critical Mass neboli cyklojízda má za cíl upozornit na nespravedlivé využití veřejných prostor v neprospěch cyklistů a dalších lidí, kteří se po Brně dopravují jinými prostředky než právě auty. 

Hromadné jízdy se tak mohli zúčastnit nejen cyklisté, pár odvážlivců si trouflo vyjet i na skateboardech. V průvodu nechyběly ani koloběžky. „Každou první středu v měsíci pořádáme tradiční cyklojízdy. Je to taková oslava cyklistiky. Chceme, aby se po Brně dalo víc jezdit na kole,“ uvedl jeden z organizátorů Pavel Karafa. Podle něj i dalších účastníků by se mělo vedení města zasadit o vybudování hustší sítě cyklostezek.

Ačkoliv cyklojízdy pravidelně pořádají lidé z Brněnské cykloguerilly, vyzkoušet si na chvilku být v čele průvodu má možnost kdokoliv. „Cyklojízdy mě baví, snažím se účastnit pravidelně. Průvod vždy vyjíždí samovolně, kdo je vepředu, automaticky přebírá vedení. Vůdci se však postupně střídají,“ přiblížila Klára Aubrechtová.  Jízda trvá přibližně hodinu, účastníci tak mnohdy projedou velkou část brněnského centra.

Některé z kolemjdoucích průvod zaujal. „S tímto protestem se ztotožňuji. V minulosti jsem se dokonce párkrát zúčastnil. Rád na ty časy vzpomínám,“ uvedl Vasil Korol. Další akce s názvem Velká jarní cyklojízda doby šlapací se uskuteční 25. dubna. Půjde o větší verzi dnešní akce, která se už neobejde bez doprovodu Policie ČR.

Klíčová slova: Critical Mass, cyklojízda, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.