09.05.2018 15:38


Aktuálně: Nevidomost na vlastní kůži si mohou zájemci vyzkoušet na náměstí Svobody

Autor: Sabina Vojtěchová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Díky projektu Neboj se (mě) si Brňané mohou na jeden den vyzkoušet, jaké problémy přináší lidem se zrakovým postižením samostatný pohyb a orientace ve městě. Kromě autentického zážitku s bílou holí a brýlemi, které simulují různé stupně vady zraku, připravili organizátoři akce také ukázku práce s vodicími psy a krátké výstupy z každodenního života lidí, trpících lehkou i vážnou poruchou zraku. 

Brno – Co přináší nevidomost si mohou lidé dnes od desíti hodin vyzkoušet na náměstí Svobody v Brně za asistence profesionálních instruktorů. Každý zájemce obdrží bílou hůl a simulační brýle, vidící průvodce ho pak provede speciální komentovanou trasou. „Projekt Neboj se mě by měl především každému zdravému člověku pomoci uvědomit si, s jakými překážkami se musí nevidomí denně vypořádávat. Věřím, že díky takovému zážitku by pak lidé měli být schopni zrakově postiženým i účinněji pomoci,“ vyjádřila se autorka projektu Dominika Hulová.

Kromě komentovaných tras, probíhají po celý den krátké výstupy na téma Zrakové postižení a každodenní život s ním od samotných nevidomých. „Nevidomý člověk nemá dostatek podnětů, aby se v ulicích mohl pohybovat bezpečně a pohodlně. Na cestu je třeba se mnohem více soustředit, žádoucí je kombinovat slepeckou hůl s pomocí vodícího psa. I tak je ale cestování plné úskalí a překážek,“ vysvětlila nevidomá Petra Procházková.

Ve spolupráci Školy pro výcvik vodících psů čeká návštěvníky také krátká ukázka práce s vodícími psy. „Od akce jsem nečekala tolik, co mi dala. Normálně se člověk ani nezamyslí, jak moc může nešikovným jednáním nevidomému uškodit, přestože to třeba myslel dobře. Nikdy jsem si například neuvědomila, jak nepříjemné pro takového člověka může být, pokud bez upozornění začnu hladit jeho psa,“ sdělila jedna z účastnic akce Dagmar Soukupová.

Klíčová slova: nevidomí, Neboj se mě, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.