05.04.2018 11:37


Aktuálně: Na Dominikánském náměstí začíná rekonstrukce

Autor: Jan Jakovljevič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dnes začaly rozsáhlé stavební práce na Dominikánském náměstí. Součástí jeho rekonstrukce bude například oprava povrchu nebo zrušení parkovacích míst. Přestavby se dočká i nyní chátrající obchodní pasáž Jalta. Práce, které budou stát bezmála šedesát milionů korun, mají oživit náměstí.

Autor: Jan Jakovljevič

Brno – Zrekonstruovat náměstí a vytvořit tam příjemný veřejný prostor. To je cíl, který si vytyčili brněnští radní, když plánovali opravy Dominikánského náměstí. Místo chtějí navrátit do historické podoby ze třicátých let dvacátého století. Lokalita se tedy dočká výrazných změn, mezi kterými je i zrušení tamních parkovacích míst.

Podle Zuzany Šrámkové z tiskového střediska Magistrátu města Brna se musí vyřešit situace dvou skupin parkujících. „Zaprvé jde o osoby, které mají na náměstí vyhrazená svá parkovací místa. Těchto pětadvacet parkovacích míst jsme přemístili na Zelný trh, případně na Veselou ulici,“ říká.

Druhou skupinou parkujících jsou rezidenti, tedy lidé, kteří v oblasti bydlí. Pro ty schválilo představenstvo společnosti Brněnské komunikace speciální noční tarif v parkovacím domě Domini Park. „Tento tarif se týká držitelů parkovacích karet R a RP. V prosinci 2017 a v lednu 2018 jsme monitorovali parkující v nočních hodinách na náměstí, abychom zjistili, v jakém rozsahu tuto službu zajistit,“ upřesňuje Šrámková, podle které na náměstí každou noc parkovalo v průměru osmadvacet rezidentů. V parkovacím domě město zajistilo třicet parkovacích míst.

Rekonstrukce náměstí se však nedotkne jen parkování, opravy potřebuje celý prostor. „Rekonstrukci vyžadují především veškeré inženýrské sítě, které se nacházejí pod povrchem náměstí, ale také samotný povrch, který je ve špatném stavu,“ objasňuje Šrámková.

Na Dominikánském náměstí bude po ukončení prací také vodní prvek. Vzhledem k tomu, že se jedná o historický prostor, použili jsme při hledání polohy a velikosti výtvarného prvku na náměstí klasické principy umisťování fontán, kašen či pomníků. Jde především o uvolnění středu náměstí a zvolení takové polohy, která nepřekáží pohledu na portály a významné části budov ani přirozenému pohybu člověka po ploše,“ popisuje vedoucí oddělení veřejného prostoru Kanceláře architekta města David Mikulášek.

Za zhotovitele stavebních prací vybrala rada města společnost Skanska, která má rekonstrukci provést za bezmála šedesát milionů korun. Náměstek primátora pro oblast investic Richard Mrázek (ANO) říká, že při výběru stavební firmy kladli velký důraz na délku stavby. „Stavební firma se tak zavázala, že celou zakázku dokončí za 291 dní místo původně předpokládaných 485 dní,“ popisuje.

Jelikož se náměstí nachází v historickém centru města, budou na jeho rekonstrukci dohlížet i archeologové. „Stavebník má ze zákona o státní památkové péči povinnost ohlásit svůj záměr Archeologickému ústavu Akademie věd a umožnit mu průzkum,“ vysvětluje Šrámková.

V koordinaci s pracemi na Dominikánském náměstí dojde také k rekonstrukci paláce Jalta. „Majitelem pasáže ani investorem oprav není město Brno, ale soukromý investor, takže nemohu poskytnout bližší informace,“ říká Šrámková. Podle jejích slov tam však majitel Jalty nesmí vybudovat hernu nebo například provozovat erotické služby. „Tyto podmínky má zakotvené v kupní smlouvě s tím, že za každé jednotlivé porušení by následovala smluvní pokuta,“ líčí Šrámková.

Starosta městské části Brno-střed Martin Landa (bez politické příslušnosti) považuje rekonstrukci náměstí za velmi potřebnou. „Už prostý pohled na Dominikánské náměstí ukazuje, jak zvlněný a poškozený povrch má,“ říká a dodává, že jde o jedno z posledních náměstí v městské památkové rezervaci, které ještě nebylo zrekonstruované.

Cílem oprav je vytvořit z náměstí příjemný veřejný prostor. „Doufám, že se nám podaří opravou zajistit, aby náměstí bylo po celý rok alespoň v menší míře tak vytížené, jako tomu bylo v období Vánoc,“ upřesňuje Landa, podle kterého by k atraktivitě náměstí mohla přispět i zrekonstruovaná obchodní pasáž Jalta.

Opravu náměstí podporuje i Sophia Bojková, která v této lokalitě bydlí. „Jsem opravdu potěšená, že se brněnští radní rozhodli pro tento krok. Náměstí samo o sobě je opravdu moc pěkné a jsem ráda, že na něm už nebudou auta,“ uvádí a dodává, že se velmi těší, až na náměstí vznikne zamýšlený společenský prostor.

Klíčová slova: Brno, Dominikánské náměstí, Šrámková, Mrázek, Landa, Jalta, rekonstrukce, Kancelář architekta města, Skanska, parkování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.