25.03.2015 16:55


Aktuálně: Na brněnských právech otevírají novou moderní knihovnu v prostorách bývalé tělocvičny

Autor: Roubalová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V pondělí se po více než roce otevře pro studenty, zaměstnance i odbornou veřejnost nově zrekonstruovaná knihovna na brněnské právnické fakultě. Dnes při slavnostním otevření byly hostům představeny nejen opravené prostory v podzemních podlažích fakulty, ale i mimořádná výstava zakládajícího kamene a pamětních listin Masarykovy univerzity. Na studenty od příštího týdne kromě rozsáhlého výpůjčního fondu čeká nově také několik individuálních studoven s počítači. Pro přípravu skupinových projektů pak využijí seminární místnost. 

Brno - Knihovna v suterénu Právnické fakulty se díky šestnáctiměsíční přestavbě nejen zmodernizovala, ale i rozšířila. Spojením původní knihovny a tělocvičny vznikl prostor, který už od příštího týdne bude sloužit k studiu a vědeckému bádání.  Důvodem rekonstrukce knihovny byla obnova zastaralé technické sítě a technický stav obecně. „Díky rekonstrukci se podařilo vyřešit hned dva problémy. Fakulta má knihovnu, která splňuje parametry moderních zařízení tohoto typu, a odpadly navíc potíže s vlhkostí, které způsobovala zastaralá kanalizace a celkové stáří budovy,“ uvedla děkanka fakulty Naděžda Rozehnalová. Ve svém předvolebním programu slíbila rekonstrukci provést, a nyní, před koncem svého funkčního období, knihovnu symbolicky otevřela.

Image and video hosting by TinyPic

Rekonstrukce a pořízení nového vybavení stály téměř šedesát pět miliónů. Většina nákladů uhradila fakulta z dotace rozvojového programu ministerstva školství. „Pevně věřím, že se jedná o jednu z posledních rekonstrukcí. Přál bych si, aby se v následujícím letech univerzita investovala hlavně do vědy, ne do budování nových prostor. Aby zázemí, které máme, bylo dostačující a plně vyhovující,“ řekl ve svém proslovu rektor univerzity Mikuláš Bek.

Od září roku 2013 studenti pro potřebnou literaturu chodili do provizorní výdejny knih. Byla zřízena v přízemí Moravské zemské knihovny. „Navštěvovala jsem výdejnu poměrně často. Během stěhování ale nebylo možné si knihy vypůjčit, což mi docela zkomplikovalo život. Nyní se těším, že budu moci v nové knihovně psát seminární práce,“ sdělila studentka Simona Fedorová. Nejen studenti, ale i vyučující plánují v zrekonstruovaných prostorách trávit čas. „Sledoval jsem, jak se celá knihovna měnila. Oproti té staré je to tu obrovské. Určitě ji budu navštěvovat, součástí knihovny je totiž takzvaný starý fond, který pro mě vždy byl nejoblíbenější místností na fakultě,“ řekl Ladislav Vojáček, vedoucí katedry dějin státu a práva. 

Image and video hosting by TinyPic

Kromě rozsáhlého prezenčního fondu, volného výběru či odborných časopisů je v knihovně uložen také fond Evropského dokumentačního střediska. Interiér je tvořen především světlým dřevem, kvůli umístění v suterénu je hojně využito osvětlení. „V původní knihovně se mi nelíbily stísněné prostory. Nevýhodou byla také dostupnost zásuvek, které byly pod stoly. Člověk tak musel pokaždé lézt po zemi a všichni na něj koukali jak na blázna,“ vzpomínal student Pavel Schmidt, který se chystá v budoucnu knihovnu využívat ke studiu.

 

Při rekonstrukci knihovny nalezli dělníci zakládající kámen pro plánovaný kampus Masarykovy univerzity. Ve dvacátých letech minulého století ambiciózní projekt výstavby několika fakult a rektorátu pod Kraví horou přerušila hospodářská krize. Z celého plánu tak vzešla pouze budova právnické fakulty. Uvnitř kamene byla schránka obsahující pamětní listinu podepsanou Tomášem Garrigue Masarykem, který se účastnil ukládání kamene v roce 1928. V prvním týdnu provozu si mohou připomínku založení fakulty návštěvníci prohlédnout právě v knihovně.

Kromě představitelů univerzity a akademiků se slavnostního otevření knihovny zúčastnili také vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištván, místopředseda Nejvyššího soudu Romana Fiala či poslanec Jeroným Tejc.

Klíčová slova: knihovna, Právnická fakulta, slavnostní otevření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.