17.05.2018 21:13


Aktuálně: Město otevřelo na Špilberku nové zahrady

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Město nechalo upravit dlouhá léta nepřístupné zahrady na severním svahu parku Špilberk. Na dnešní slavnostní otevření Severních zahrad i navzdory deštivému počasí přijely desítky lidí. Přestavba včetně nových cest stála město pětadvacet milionů korun a trvala dva roky.

Severní zahrady na Špilberku. Autor: Karolína Poláčková

Brno – Brňané se ode dneška mohou na Špilberku procházet Severními zahrady, které spojují park s Otevřenou zahradou Nadace Partnerství. „Podařilo se nám vytvořit místo pro galerii pod širým nebem. Je to plocha s obrovským potenciálem, která má svoji paměť a teď i novou tvář,“ řekla architektka Severní zahrady Eva Damcová, která projektuje zahrady kolem hradu Špilberk již třináct let.

Nová zahrada s rozlohou přes jeden hektar stála město pětadvacet milionů korun a o její vytvoření se postarala příspěvková organizace Veřejná zeleň města Brna. Severní zahradu tvořila dva roky a zachovala původní společenstva rostlin. „Pracovníci nemohli dělat zásahy traktorem nebo jinými stroji, při práci používali koně a koňské potahy. Bylo to velmi náročné,“ vyjádřil náměstek primátora Martin Ander (Zelení).

Po dokončení Severní zahrady pravděpodobně úpravy zahrad na Špilberku na nějakou dobu skončí. „S pozemky jsme začali pracovat před dvaceti lety. Nebylo to jednoduché, protože často docházelo ke změnám. Dnes představujeme rozšíření městského parku, které jsme přidali k přírodní památce. Nicméně v tuto chvíli se už nemáme kam rozpínat,“ sdělil ředitel Veřejné zeleně města Brno Jozef Kasala.

Klíčová slova: Špilberk, Severní zahrady, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.