08.04.2018 17:47


Aktuálně: Lvíčata z brněnské zoo se jmenují Akashinga a Anoona

Autor: Tereza Košťálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lvíčata z brněnské zoo slavnostně pokřtil bývalý tenista Radek Štěpánek. Kmotr lvíčat vybral jméno Akashinga pro samečka. Jméno pro samičku mohli vybírat lidé na internetu. Nakonec hlasující vybrali jméno Anoona. Křtu lvíčat předcházelo také vysazení lípy primátorem Brna Petrem Vokřálem.

Kmotr Radek Štěpánek a otec lvíčat lev Lolek. Foto: Tereza Košťálová.

Brno – Křest lvíčat se konal dnes odpoledne v brněnské zoo. Kmotrem lvíčat se stal bývalý tenista Radek Štěpánek, který také vybíral ze tří návrhů jméno pro samečka. Pro samičku mohli vybírat jméno lidé na internetu. Sameček se jmenuje Akashinga, což lze přeložit jako statečný. Samička dostala jméno Anoona, což znamená bůh vidí. Před samotným křtem vysadil primátor města Brna Petr Vokřál jednu ze sta lip. Zbytek zasadí další významné osobnosti z Jihomoravského kraje. Tato akce je spojena se stým výročím od založení Československa. 

Kmotra vybírají zaměstnanci zoologické zahrady. „Jako kmotra se snažíme vybírat vždycky někoho, kdo má vztah k Brnu a je veřejně známý. A to Radek Štěpánek splňuje. V Brně a okolí má totiž část rodiny. A je tu i jistá spojitost se lvem, protože ho nosil na tričku při zápasech,“ uvedl mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč. I samotného Radka Štěpánka kmotrovství těší. „Ke lvům mám hodně blízko. Když jsem hrál, tak jsem předvedl nejlepší výkon právě s lvíčkem na prsou,“ řekl kmotr lvíčat Radek Štěpánek.

Jak matce, tak mláďatům se daří dobře. „Samice si mláďata od začátku pečlivě hlídá, dává pozor, co dělají. Po zdravotní stránce se mláďatům daří také dobře. Mají za sebou všechna veterinární vyšetření a jsou i naočkovaná,“ dodal Michal Vaňáč. Prvních několik týdnů byla samice s mláďaty oddělena od samce, kvůli bezpečnosti a klidu na výchovu mláďat.

Nyní už je samice s mláďaty ve společném výběhu se samcem. „Na jídlo je ale kvůli bezpečnosti raději držíme stále odděleně a krmíme je uvnitř. Lvíčata stále sají mateřské mléko, ale dokrmují se masem,“ řekl chovatel Jaroslav Jasínek. Návštěvníci je tak mohou ve výběhu zahlédnout. "Do zoo jsme jeli kvůli lvíčatům. A díky tomu, že ležela chvilku tady na kopečku jsme si je mohli i vyfotit," přiznala jedna z návštěvnic Veronika Burianová.

Zatím není jasné, zda lvíčata zůstanou v Brně i v dospělosti. „Lvíčata se odchovávají dva roky, takže před sebou mají ještě dost času na klidný rodinný život. Poté se uvidí, zda zůstanou všichni pohromadě,“ řekla kurátorka brněnské zoo pro chov savců Dorota Gremlicová.

Loni v červenci obnovila brněnské zoo chov lvů konžských. Do Brna přicestovala z ústecké zoo samice Kivu a samec Lolek z Polského Gdaňsku. Anoona a Akashinga jsou prvními mláďaty lvů narozenými v brněnské zoo od roku 1993 a zároveň prvními mláďaty samice Kivy a samce Lolka.

Klíčová slova: Lev, zoo, křest, Zoo Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.