21.04.2012 13:17


Aktuálně: Loď Stuttgart vyplula na svou první plavbu

Autor: Jana Počtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po lodi Dallas, kterou brněnský opat požehnal minulý týden, se svého křtu dočkala také loď Stuttgart. Doplnila tak obnovenou flotilu brněnského dopravního podniku, která je nyní kompletní.

Brno Krátce po jedenácté hodině požehnal starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec lodi Stuttgart, čtvrté z obnovené lodní flotily Dopravního podniku města Brna. Loď se jmenuje po německém městě, se kterým brněnští radní navázali spolupráci před třiadvaceti lety.Loď Stuttgart právě dosedla na hladinu. Foto: Jana Počtová

„Město Stuttgart Brnu nejvíce pomohlo po vstupu do Evropské unie. Jednak nám Stuttgartští pomáhali vypořádat se s administrativou, ale také se za nás vždycky postavili,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka. Náměstkyně primátora Stuttgartu Isabel Fezerová popřála lodi dlouhý a šťastný život a dodala, že se již těší na další návštěvu Brna. Poté obdržela od Brňanů dárek v podobě modelu lodi.

Loď symbolicky pokřtil primátor rozbitím láhve šampaňského o její bok. Společně s německou náměstkyní, opatem a zástupci dopravního podniku se podepsal na speciální certifikát, který umístili do lahve a hodili do přehrady. Kdo tento certifikát najde, bude si moci užít cestu lodí společně s celou rodinou zdarma.

Technici pak plavidlo spustili po kolejnicích do vody. Spouštění trvalo asi půl hodiny, Stuttgart tak dosedla na hladinu Brněnské přehrady takřka v pravé poledne. Loď se siluetou německého města  doplnila trojici Lipsko, Utrecht a Dallas, kterou opat požehnal minulý týden. „Uvažujeme i o tom, že pořídíme repliky původních parníků, které brázdily přehradu v minulosti,“ doplnil Onderka.

Požehnání lodě přihlížely asi tři stovky diváků, především rodiny s malými dětmi. „Loď je hezká, ostatně jako všechny ostatní. Jenom to spouštění bylo dost zdlouhavé,“ sdělila jedna z návštěvnic akce Marie Tomanová.

Klíčová slova: loď, Stuttgart, flotila, Brno, přehrada, požehnání, spolupráce

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.