16.11.2013 16:49


Aktuálně: Líšeň se vrátila do středověku. Zaútočili na ni šermíři

Autor: Martina Řihánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Příznivci historického i scénického šermu, fantasy a středověku se dnes sešli v Brně-Líšni. Na tradiční podzimní Šermířské burze si návštěvníci mohli kromě jiného koupit i vybavení středověkých bojovníků jako jsou meče, kordy, dýky, kuše nebo štíty.

Brno – Líšeňské kulturní centrum Dělňák dnes zaplnili nadšenci šermu. Uskutečnil se tam již pátý ročník brněnské Šermířské burzy, která zájemcům každoročně nabízí přehlídku historického zboží od výzbroje po středověké oblečení a doplňky.

„Šermířské burzy obecně se pořádají několik desítek let. Jejich hlavním cílem je, aby si šermíři dokoupili potřebné vybavení a poškozené nahradili novým,“ vysvětlil účel akce organizátor Roman Machálek. Návštěvníci burzy se tam navíc mohou seznámit s dalšími fanoušky šermu a s prodejci, kteří se během roku na žádné akce nedostanou. „Současně je to místo, kde si lidé domlouvají kontakty a mohou se setkat se svými řemeslníky, které jinak znají pouze přes internet nebo telefon,“ dodal Machálek.

Na burzu se sjelo kolem pěti desítek prodejců z Česka a Slovenska. Nabídka prodávaného zboží zahrnovala pestrou škálu předmětů z různých dob, na výběr tak byly pirátské klobouky, vikingské štíty nebo templářské meče. „Návštěvníci si mohli koupit různý materiál, například látky, kůže, kožešiny či rohovinu, a vyrobit si z nich cokoli podle sebe. K dispozici byly však i hotové výrobky jako meče, kuše, štíty, kožené boty, kované výrobky, šperky, cínové nádobí, keramika a další,“ popsal nabízené zboží Machálek.

Zájem o burzu mají nejen šermíři, ale i široká veřejnost. Každý rok ji navštíví několik stovek zájemců. „Zajímám se o šerm i o středověk obecně, takže se mi tu líbí. Hodně výbavy už mám, proto jsem se přišla spíš jen podívat,“ vysvětlila důvod své návštevy Kateřina Hrušková. Kromě lidí, kteří jezdí na burzu pravidelně, tam zavítalo i několik nových tváří. „Byla jsem tu letos poprvé, ale akce se mi líbila. O šerm se aktivně zajímám, takže jsem si dokoupila režnou košili a pás,“ řekla návštěvnice Kateřina Gavlíková.

Šermířská burza se koná vždy na jaře a na podzim v Brně a Praze. Tam se letos uskuteční již sedmý ročník tohoto historického trhu. Nadšenci, kteří brněnskou burzu nestihli navštívit, si tedy mohou přijít šermířské vybavení prohlédnout třiadvacátého listopadu do Kulturního domu Barikádníků v Praze.

Klíčová slova: Šermířská burza, Dělňák, Líšeň, šermíři

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.