11.11.2017 12:32


Aktuálně: Lidé se poučili, do Národní potravinové sbírky už nosí vesměs správné zboží. Schází káva a cukr

Autor: Zuzana Slámová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Darovat trvanlivé jídlo nebo drogistické zboží do Národní potravinové sbírky můžou lidé při svatomartinských nákupech po celém Česku. Vybrané zboží poputuje do lokálních charit a neziskových organizací, k lidem v azylových domech, seniorům, matkám samoživitelkám a dalším potřebným. Oproti minulým letům se nakupující poučili a přicházejí darovat vhodné zboží. Nedostatek je především kávy a cukru.

Praha/Brno – Přispět do Národní potravinové sbírky můžou při nákupech lidé po celém Česku až do osmi večer. V prodejnách na nakupující čekají dobrovolníci označení logem sbírky, kteří dary vybírají a večer odešlou do potravinových bank. Například v Kauflandu v brněnských Bohunicích dobrovolníci prozatím vybrali množství konzerv s hotovými jídly a balíčky těstovin, oproti tomu jim ale chybí cukr a dražší potraviny, zejména káva. Akci organizuje platforma Byznys pro společnost, která sbírku poprvé uspořádala v roce 2013.

Oproti minulému roku se zdá, že se lidé poučili a do sbírky už ve většině případů přicházejí darovat vhodné potraviny. Alespoň tak to vidí dobrovolnice Karolína Olšanská, která se do sbírky zapojila už v předchozích letech. „Oproti loňsku se lidé poučili. Za dnešek ještě nedonesli nic, co by nesedělo, kdežto v minulých letech za námi přišli a ptali se, zda by se nám nehodil třeba tavený sýr,” popsala své zkušenosti Olšanská.

Darovat můžou lidé trvanlivé jídlo, od konzerv, těstovin, cukru a mouky až po potraviny v tetrapaku, olej nebo sladkosti pro děti. V drogeriích by měli sáhnout po šampónech a sprchových gelech, saponátech, pracím prášku nebo třeba po dětských plenách. Zatímco těstovin a konzerv je dostatek, dobrovolníci by ocenili, kdyby byli lidé ochotni darovat i dražší zboží. „Schází nám káva, která je drahá a nám by se jí zrovna hodilo hodně, protože ji horkou chodíváme rozdávat do ulic chudým," vysvětlila Olšanská. Stejně tak zatím vybrali jen pár balíčků cukru.

Do charitativní akce se letos zapojilo tři čtvrtě milionu prodejen velkých potravinových řetězců a drogerií ze všech regionů, lidé tak mají možnost darovat zboží blízko svého bydliště. Nakupující už jsou se sbírkou často obeznámeni z minula. „Jídlo jsem darovala už předloni, takže jsem věděla, o co jde. Poprvé jsem byla trochu skeptická, protože v novinách se pořád píše, jak neziskovky ty dary rozkrádají a zneužívají, ale tohle se koná snad pátým rokem a věřím, že jídlo půjde na dobrou věc," uvedla nakupující Ludmila Králová.

Zásadním článkem akce jsou dobrovolníci. Letos se jich zapojilo přes čtyři tisíce. Někteří před prodejnami rozdávají informační letáky a radí lidem, které potraviny darovat, další za pokladnami vybírají jídlo, jiní zboží třídí a chystají je k převozu na sběrná místa potravinových bank. Zboží pak poputuje k potřebným přímo v kraji, kde lidé jídlo darovali. „Pomáhat mi dělá radost, ještě když vidím, že je tolik lidí, kteří jsou ochotní darovat,” řekla dobrovolnice Lucie Beranová.

Národní potravinová sbírka měla premiéru v roce 2013, kdy mohli lidé jídlo darovat ve více než sto prodejnách. Od té doby se počet zúčastněných obchodů vyšplhal na 750. „Zapojení obchodníků je od rok od roku masivnější. Chtějí tak pomoci dobré věci, ale současně si uvědomují, že zákazníci to od nich očekávají," uvedla předsedkyně platformy Byznys pro společnost Pavlína Kalousová.

Klíčová slova: potraviny, sbírka, charita, dobrovolnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.