19.05.2018 16:54


Aktuálně: Kroměřížané se oblékli do krojů a oslavili Hanácký den

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Zájemci o hanácký folklór si dnešní den užili na náměstí v Kroměříži. Nakoupili si řemeslné výrobky a potraviny od regionálních výrobců. Vystřelili si z kuše nebo si poslechli dětské i dospělé folklórní soubory. Organizátoři chtěli akcí oživit hanácký folklór a tradice.

Náměstí se rychle zaplnilo lidmi. Foto: Zuzana Cyroňová

Kroměříž – Cinkot kolotočů, dupání koňských kopyt a vůně cukrové vaty i opékaného prasete se linuly vzduchem na Hanáckém náměstí. Sobotní odpoledne Krorměřížané strávili v atmosféře hanáckých tradic a zvyků. Nakoupili si od místních pekařů, cukrářů, řezníků či uzenářů. Domů si mohli návštěvníci odnést i řemeslné výrobky z přírodních materiálů, třeba z kůže, textilu nebo dřeva.

Přes náměstí prošel průvod krojovaných souborů, který doprovodila dechová hudba Zdounečanka. „Už dlouho jsem neviděla tak krásné vyšívané a ozdobné detaily,“ řekla návštěvnice Ladislava Talašová.

„Nejvíce si ceníme dětských skupin, nadšení a obětavosti jejich vedoucích,“ uvedla Romana Malinská z Domu kultury v Kroměříži, který se na organizaci akce podílel. Událost moderovala Kateřina Kovaříková z Českého rozhlasu Brno.

Hanácký den vznikl na oslavu a podporu místního folklóru, který nemá tak silnou tradici jako valašský nebo slovácký. Od ostatních se liší bohatě vyšívaným krojem, protože se objevil na úrodné a bohaté Hané. Akci organizovalo město Kroměříž, Dům kultury v Kroměříži, Rada amatérské umělecké činnosti a další kulturní instituce z města.

V Kroměříži organizátoři plánují mnoho dalších akcí, třeba Den dětí nebo hudební festival Kromfest. „Na Kromfestu vystoupí třeba i Ewa Farna,“ pozvala jedna z organizátorek Zdeňka Slavíková.

Klíčová slova: hanácký folklór, Kroměříž, Hanácký den, Dům kultury Kroměříž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.