03.12.2013 22:26


Aktuálně: Knihy ke mně přicházejí samy. Karel Hvížďala představil svou novou sbírku rozhovorů

Autor: Karolína Peřestá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Knihu s podtitulem Dědkovské dialogy představil dnes v Brně novinář, spisovatel a dramatik Karel Hvížďala. V knihkupectví Barvič a Novotný se sešlo na patnáct zájemců o autogram a fotku s autorem.

Brno – Po odpolední debatě se studenty na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity pokračoval svou návštěvou v Brně Karel Hvížďala o kousek dál, na ulici Česká do knihkupectví Barvič a Novotný. Druhé patro knihkupectví ještě před pátou hodinou zelo prázdnotou, postupně se však připravené židličky zaplnily hosty a Karel Hvížďala mohl začít vyprávět o rozhovorech se šesticí umělců. Ivanem Wernischem, Zdeňkem Zieglerem, Viktorem Kolářem, Václavem Bláhou, Pavlem Diasem a Jiřím Sozanským.

„Postupně mě všech šest protagonistů požádalo, jestli bych do jejich monografií udělal rozhovor. Začaly seKarel Hvížďala představil svou knihu v knihkupectví Barvič a Novotný. Autor: Karolína Peřestá mi shromažďovat v počítači a já jsem si jednoho dne uvědomil, že spolu dávají smysl,“ uvedl knihu Karel Hvížďala. Kniha Jak myslet... umění má podtitul Dědkovské dialogy. Ten byl inspirovaný Hvížďalovým kolegou Ivanem Wernishem, jedním z aktérů v knize. Sám připravuje sbírku poezie, také s přídomkem dědkovská. „Jsme už všichni dědci a to napovídá, že záběr těch rozhovorů je široký. Od konce války až do současnosti,“ vysvětlil Hvížďala.

Kniha rozhovorů přibližuje nejen profesní, ale i osobní životy šesti umělců. Hvížďala rozkrýval jejich životní příběhy, osudy a těžkosti tvorby během období normalizace. Hlavním tématem publikace jsou však jejich tvůrčí myšlenky a pochody - myšlení o umění. Návštěvníci se zaujetím poslouchali autorova vyprávění, občas s pousmáním nad humornými historkami z vedení rozhovorů.

V závěru podvečera dal autor hostům prostor pro otázky, rozvinula se tak beseda nejen na témata týkající se nové knihy. Tazatele zajímaly i podrobnosti o jiných publikacích či autorova další tvorba. Tu ale sám spisovatel považoval za nejasnou. „Ty knihy ke mně tak většinou samy přijdou, já témata nevyhledávám,“ ukončil besedu Hvížďala a zahájil autogramiádu své knihy. „Přinesla jsem si i starší svazky, třeba moji oblíbenou Tachles, Lustig. Mám tvorbu pana Hvížďaly ráda, poslouchám občas i jeho fejetony v rádiu,“ řekla jedna z návštěvnic akce, Tamara Mikulicová.

V knihkupectví Barvič a Novotný se konají autogramiády dvakrát až třikrát za měsíc. Další bude například za čtrnáct dní s profesorem Filozofické fakulty Karlovy univerzity, Tomášem Halíkem.

Klíčová slova: autogramiáda, karel, hvížďala, umění, barvič a novotný

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.