06.05.2016 14:09


Aktuálně: K referendu radši nechoďte, říká člen spolku Brno+

Autor: Markéta Puldová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O poloze nového nádraží by měli Brňané rozhodnout letos v říjnu. Společně s krajskými volbami se v Brně totiž uskuteční i referendum. Lidé se budou moci rozhodnout mezi dvěma otázkami. S podobou otázek však nesouhlasí členové spolku Brno+, kteří preferují odsun nádraží. Svůj nesouhlas včera veřejně vyjádřili otevřeným dopisem předsedovi vlády. Pokud by nedošlo ke změně znění otázek, radí voličům jediné, a to v referendu nehlasovat. 

      Vlakové nádraží v Brně | autor: Michal Klajban 

Brno - O podobě vlakového nádraží v Brně vedou lidé spory již řadu let. Vše mělo vyřešit podzimní referendum, ve kterém by si sami Brňané odhlasovali budoucí podobu nádraží. Se zněním otázek v referendu však členové spolku Brno+ nesouhlasí.

Svůj postoj vyjádřili ve čtvrtek formou otevřeného dopisu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. „Pokud se znění otázek nezmění, nebude se v referendu rozhodovat mezi dvěma variantami nového nádraží, ale bude to rozhodování mezi takzvanou nulovou variantou, tedy opravou stávajícího nádraží a pokračováním současného stavu nejistoty. A to se nám nelíbí,“ uvedl mluvčí signatářů otevřeného dopisu Ivan Holoubek.

Otevřený dopis podepsalo dvacet brněnských osobností, mezi nimiž jsou i přední profesoři Masarykovy univerzity nebo Vysokého učení technického v Brně. Signatáři otevřeného dopisu doufají, že ke změně otázek opravdu dojde. „Pokud by se otázky nezměnily, můžeme voličům poradit pouze jediné, a to aby v referendu nehlasovali,“ řekl Holoubek. Brňané již o poloze nádraží jednou hlasovali a to více než před deseti lety. K urně však přišlo málo lidí a výsledek byl tak neplatný. Teď se zdá, že by se situace mohla opakovat.

„Referendum bude probíhat současně s krajskými volbami, takže očekáváme vysokou účast. Zároveň v Brně žije mnoho lidí, kteří si přejí zachovat nádraží na stejném místě. Nemám strach, že by k referendu přišlo málo lidí a výsledek by tak byl neplatný,“ uvedl organizátor referenda a člen opozice Jakub Patočka.

Obě strany se snaží nalákat voliče k účasti v referendu mediální kampaní. „Budeme pořádat různé setkání s Brňany nebo rozdávat tištěné materiály,“ řekl předseda spolu Brno+ Robert Kotzian. Podobnou strategii zvolili i jejich protivníci. „Plánujeme rozeslat do každé rodiny noviny s argumenty a informacemi,“  upřesňuje členka občanské aliance Referendum 2016 Hana Sedalová.

Tip:  Více informací se mohou Brňané dozvědět na diskuzním setkání, které pořádá nezisková organizace Masarykovy debaty.  Tezi „Hlavní nádraží v Brně by se mělo modernizovat v poloze podél ulice Nádražní“ přijdou obhajovat publicista a šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka a dopravní ekonom Martin Kvizda. Argumenty pro přesun nádraží představí předseda spolku Brno+ Robert Kotzian a architekt Jaroslav Dokoupil. 

Klíčová slova: Brno, vlakové nádraží, referendum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.