20.04.2017 17:30

Aktuálne: Hokejisti Česka dokázali dohnať štvorgólové manko, predĺženie ale nezvládli

Autor: Jakub Vaverka | Kurz: Stisk | Kategorie: Sport

Hokejisti Českej republiky do osemnásť rokov už nebudú pokračovať na aktuálnych Majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie, ktoré momentálne prebiehajú v slovenských mestách Spišská Nová Ves a Poprad. Stopku im vystavili rovesníci z Fínska, ktorí ich vo štvrťfinále zdolali v dramatickom stretnutí 6:5 po predĺžení.

Autor: Oliver Ondráš

Poprad  Českí mladíci putovali medzi najlepšiu osmičku zo štvrtého miesta, ktoré obsadili v základnej skupine za USA, Ruskom a Švédskom. Súperom im boli Fíni, ktorí naopak svoju skupinu pred Kanadou, Slovenskom, Švajčiarskom a Lotyšskom vyhrali. Zápas, ktorý sa hral na zimnom štadióne v Poprade sa niesol od úvodu v dobrej atmosfére. Aktívnejší boli favorizovaní Fíni, ktorí zásluhou Heiskanena otvorili skóre už v tretej minúte.

Hráči českého tímu sa ale nevzdali, vyrovnali po góle Mikysku a mali šance dostať sa do vedenia. Fíni ale zabrali v závere prvej časti hry a vyzeralo to, že troma gólmi definitívne zlomili český odpor. Tejto teórii nahrával aj presný zásah Talvitieho v druhej tretiny. Česká republika prehrávala v dvadsiatej ôsmej minúte zápasu hrozivo 1:5. Na štadióne sa diváci bavili, pričom väčšina obecenstva fandila rozbehnutým Fínom.

Skupina českých fanúšikov však vzápätí pookriala na tele aj na duši, pretože aj napriek štvorgólovému manku sa mladí Česi nevzdali. Práve naopak, tréner hráčov upokojil a tí sa mu odvďačili troma presnými zásahmi pred druhou sirénou. Zápas bol razom otvorený, Česko prehrávalo iba o jediný gól a Fíni, ktorí sa už videli medzi najlepšími štyrmi tímami sveta, boli okamžite pod tlakom.

Úvod tretej tretiny sa niesol v znamení šancí Čechov, ktorí cítili, že Fíni už nie sú takí istí, ako v prvých dvoch tretinách. Fínsky brankár ale podával kvalitný výkon a čas sa krátil. Mrzieť mohla českých hokejistov hlavne šanca Davida Kvasničku v štyridsiatej deviatej minúte, ktorý sa ocitol pred gólmanom Fínov úplne sám, no nedokázal skórovať.  Hokejisti Fínska tlak Českej republiky v prvej polovici tretej tretiny ustáli a keby využili svoje presilové hry a šance, mohli záver stretnutia dohrávať bez stresu.

Nestalo sa a českí mladíci trestali. V päťdesiatej ôsmej minúte sa dočkali vyrovnávajúceho zásahu, presnú nahrávku  Hladoníka využil Zadina. Fínsko stratilo štvorgólové vedenie a v psychickej výhode boli razom hokejisti Česka, čo bolo vidieť aj na ľade. V poslednej minúte riadneho hracieho času sa takmer Fíni radovali z víťazstva, no aj napriek tomu, že rozhodca konzultoval neprehľadnú situáciu pred českou bránou s videorozhodcom, šiesty gól Fínom uznaný nebol. Nasledovalo predĺženie.

V pridanom čase hranom vo formáte štyroch proti štyrom sa nehral opatrný hokej, oba tímy chceli skórovať a vyhnúť sa lotérii v podobe samostatných nájazdov. Fanúšikovia na štadióne o sebe dávali vedieť, šance na oboch stranách pribúdali. V napínavom predĺžení sa stal hrdinom Fín Virtanen, ktorý ukončil nádeje na český obrat.

Štvrťfinále MS U18: Fínsko – Česko 6:5pp (4:1, 1:3, 0:1 -1:0 )

Góly: 3.Heiskanen, 15. Nyman, 19. Vaakainen, 26. Talvitie, 70.Virtanen – 8.Mikyska, 28.Chytil, 33. Škvrně, 39.Machala, 58.Zadina

Zostava Fínska: Lehtinen (Luukkonen) – Vaakanainen, Heiskanen, E.Teräväinen, Räsänen, Anttalainen, Utunen, Latvala, Isiguzo – Vesalainen, Nyman, Ikonen (A) – Virtanen, Talvitie (C), Ylönen – Kotkaniemi, Koskenkorva (A), Kupari – Aalto, Engberg, Maansaari.

Zostava Českej republiky : Škarek (Patera) – Kvasnička, D.Mikyska, F.Král, J.Galvas, Buchtela, Šalda, Jan Bednář – M.Kaut, Machala (A), Nečas (C) – Hladoník, Hrabík, Zadina – Kern (A), Chytil, Safin – Škvrně, Kondelík, J.Dvořák.

Klíčová slova: Česká republika, Česko, hokej, MS ,U18, Fínsko, šport, sport