11.04.2017 12:01


Aktuálně: Hejtman Jihočeského kraje odstupuje, začal závod o vytvoření nové koalice

Autor: Daniela Ottová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po pondělním rozpadu koalice v zastupitelstvu Jihočeského kraje se hejtman Jiří Zimola (ČSSD) rozhodl odstoupit ze své pozice. Funkci oficiálně složí na nejbližším zastupitelstvu. Svůj odchod považuje za jasné řešení střetu mezi sociálními demokraty a hnutím ANO kvůli odměnám vedení Jihočeské nemocnice. 

Jiří Zimola odstoupí z funkce hejtmana. Zdroj: Wikipedie.cz

České Budějovice – Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) odstupuje z funkce v pondělí 10. dubna, reaguje tím na rozpad koalice. Koalice, kterou doteď tvořilo ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, se rozpadla kvůli sporům ANO a sociálních demokratů. ANO kritizovalo vysoké příjmy vedení Jihočeské nemocnice. „V posledních týdnech jsem byl vystaven enormnímu tlaku, kdy se vytahovaly třaskavé kauzy, a to vše se považovalo jako záminka pro rozbití koalice,“ uvedl Zimola, když svou rezignaci oznamoval tisku.

Sociální demokracie se podle jeho slov pokusí o vytvoření nové koalice, v níž by kromě ČSSD mělo být KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a seskupení Pro Jižní Čechy. Hnutí ANO se také pokouší o tvorbu nové koalice, už v pondělí oslovilo ODS. Občanští demokraté jsou ochotni s ANO spolupracovat. „Poprvé jsme se sešli, myslím si, že existuje ve většině záležitostí shoda a nenarazili jsme na nějaké zásadní třecí plochy,“ komentoval Martin Kuba (ODS) pro ČTK. Zimola nechce dovolit, aby kraj vedla koalice, do které bude patřit ANO, a proto se snaží domluvit jinou alianci. „Jednání jsme už zahájili a mám z něho dobrý pocit,“ prohlásil Zimola. Pokud by se vytvoření této koalice podařilo, uskupení by ovládalo 28 pozic z 55.

Výsledek závodu o vytvoření koalice se zatím nedá předvídat, nicméně pozice, do níž se Zimola svým odchodem z pozice dostal, komplikuje situaci zbytku jeho strany. Vedoucí katedry politologie na Fakultě sociálních studií Stanislav Balík situaci popsal jako neobvyklou, netroufá si odhadovat, která strana má větší šanci na vytvoření koalice. Zimolova kauza ale neoslabila jen jeho osobně, ale celou ČSSD. Proto jsou její karty v další hře výrazně slabší," komentoval.

Klíčová slova: koalice, Jihočeský kraj, Zimola

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.