13.12.2015 20:23


Aktuálně: Gospelový koncert roztančil Olomouc. Začíná Festival vánoční hudby

Autor: Klára Slavíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zvučné hlasy zpěváků gospelového sboru Nate brown & One voice se dnes rozezněly v olomouckém Kostele Panny Marie Sněžné. Zahájily tím Festival vánoční hudby, který zde potrvá až do 27. prosince.  Dále festival nabídne například vystoupení Petry Janů spojené s předáváním dobrovolnické ceny Křesadlo nebo varhanní koncert Karla Martínka.

Autor: Klára Slavíčková

Olomouc – Zahajovací koncert festivalu vznikl spojením saxofonisty a sbormistra Nata Browna a komunitního gospelového sboru One voice z Washingtonu DC. Jejich hudba balancuje na pomezí gospelu a R&B. Většina písní má náboženskou tématiku. Od tradičních církevních písní v českých kostelech se gospel liší tím, že je dynamičtější. Kromě sborových částí byl koncert složen i ze sólových vystoupení. Velmi působivé bylo například vystoupení jedné z členek sboru s písní Ave Maria. Olomoucký koncert byl jen jedním koncertem z mnoha dalších, které sbor na cestě po Evropě čeká. Jen v Česku vystoupí kromě Olomouce ještě v Brně, Praze nebo Zlíně.

Namísto sbormistra přebral vedení jeden ze členů

Festival není ale jen o hudbě. Jeho součástí jsou i pravidelné předvánoční a vánoční mše. „Festival má za cíl zpříjemnit občanům předvánoční období a hlavně šířit pravé poselství Vánoc a přiblížit veřejnosti jejich duchovní podstatu, na kterou se v dnešní době často zapomíná," uvedl organizátor Josef Kořenek. K této duchovní podstatě patří i poskytnutí pomoci bez nároku na odměnu. Součástí festivalu bude předávání ceny pro dobrovolníky Křesadlo. Ocenění dobrovolníci jsou nominováni buď neziskovými organizacemi, ve kterých činnost provozují, nebo lidmi ze svého okolí. Oblasti, ve kterých ocenění dobrovolníci pracují, jsou velmi různorodé. Oceňováni jsou sociální pracovníci, ekologičtí aktivisté ale také dobrovolní hasiči nebo lidé spojení s humanitární pomocí. Křesadlo letos oslaví svůj pátý ročník a k předávání zazpívá Petra Janů.

 

Festival vznikl v návaznosti na tradici vánočních koncertů v kostele u svatého Mořice. Před třemi lety se program koncertů rozšířil a následně vznikl celý festival. V minulých letech hostil festival například Lenku Filipovou nebo Martu Kubišovou.

 

 

Klíčová slova: gospel, koncert, festival vánoční hudby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.