07.10.2017 00:01


AKTUÁLNĚ: Filmový festival EKOFILM zná vítěze. Hlavní cenu obdržel film Megeti – ztracená vlčice

Autor: Michaela Juračáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Již potřetí se v Brně koná festival Ekofilm, jenž pořádá Ministerstvo životního prostředí. Akce byla zahájena ve středu 4. října a potrvá až do sobotního odpoledne. Festival každý rok zpracovává některé z environmentálních témat současnosti. Tím letošním je téma ovzduší a jeho znečištění, s čímž se pojí i hlavní motto „Jdi na vzduch“.

Brno - Slavnostní vyhlášení nejlepších filmů 43. ročníků filmového festivalu Ekofilm se konalo dnes v podvečer v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Roli moderátora zastal prezident festivalu Ladislav Mika. Akce se zúčastnil také náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana. „Letošním symbolem festivalu je vzduch. Jak víme, nemůžeme vidět jeho obsah, dobrý ale zrovna není, a proto bychom se my všichni měli snažit tento stav změnit. Zodpovědný je každý z nás,“ uvedl Mana.

Letos se oceňovalo ve třech soutěžních kategoriích. V první kategorii Krásy přírody soutěžní filmy ukázaly nejenom rozmanitá přírodní panorámata, ale také upozornily, jak rychle je my sami můžeme zničit. Vítězem této sekce se stal slovenský dokument Nesmrtelný les Erika Baláže. „Filmem se snažíme ukázat, jak prostředí lesů funguje a jak je v něm vše dokonale propojené,“ vysvětlil režisér Erik Baláž. „Velmi mě těší, že festival Ekofilm inspiruje stále více lidí k tomu, aby si vytvořili úzký vztah k přírodě,“ dodal.

Další sekce s názvem České, slovenské a středoevropské filmy se neomezila pouze na nám blízké prostředí, ale vyrazila do celého světa. V této kategorii triumfoval německý dokument od režiséra Björna Platze Malí superhrdinové. Snímek ukazuje, jak drobní hmyzí géniové mohou pomoci vyřešit některé z největších problémů techniky. 

Třetí kategorie Krátké filmy nabídla širokou paletu animací, hraných filmů a dokumentů. Z celkových dvanácti snímků porota za nejlepší vybrala dokument americké režisérky Morgan Heim Konec sněhu.

Hlavní cenu festivalu získal německý film režiséra Yanna Sochaczewskiho Megeti – ztracená vlčice. Snímek je příběhem ztracené samice vlčka etiopského, ohroženého druhu obývajícího Afriku. „Je to film, který nejenom chytne za srdce, ale splňuje i veškeré filmařské kvality,“ zdůraznil porotce a americký enviromentální badatel Andrew Hoffman.

Vítězným snímkem prezidenta festivalu se stal italský film režiséra Luca Bonaccorsiho Palčivé téma. Snímek zachycuje několik případů, kdy se výroba bioenergie zvrtne a závažným způsobem poškodí přírodu. „Tento snímek byl pro mě jasnou volbou. Řeší dnes zásadní problém, a to že i s dobrým úmyslem můžeme napáchat velké zlo,“ vysvětlil své rozhodnutí prezident festivalu Ladislav Miko.

Tvůrci z celého světa přihlásili na festival celkem 2500 filmů. Dramaturgický tým z něj vybral pouhých 25 soutěžních, na které se diváci mohli během celé akce zajít podívat do univerzitního kina Scala. „Každý snímek je něčím výjimečný a stojí za zhlédnutí,“ řekla spoluorganizátorka festivalu Karolína Poláčková. 

Vítězné filmy se budou promítat v neděli 7. října od desíti do čtyř hodin odpoledne na náměstí Svobody a v Otevřené zahradě Nadace Partnerství. 

Klíčová slova: Ekofilm, ekologie, environmentalismus, znečištění ovzduší

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.