16.12.2014 12:52


AKTUÁLNĚ: Fakultní nemocnice získala přístroj pro odstranění nádorů z plic

Autor: Tereza Ondráčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Karcinom plic je nemoc, která vzniká růstem buněčných tkání. Jednou z hlavních příčin tohoto onemocnění je kouření. V České republice přibývá každý rok zhruba čtyři sta pacientů s rakovinou plic. Ve Fakultní nemocnici Brno mohou takto postiženým lidem pomoci díky novému přístroji na odstraňování tkání z dýchacích cest, rigidnímu bronchoskopu.

AKUTNĚ.CZ předává nemocnici šek na nákup endoskopického zařízení. Foto: Tereza Ondráčková

Brno – Pacienti s karcinomem plic mají, zejména v posledním stádiu nemoci, velké dýchací obtíže. Díky zaneseným plícím je pro ně namáhavé se posadit či položit, často i vykašlávají krev a cítí bolest na hrudi. S pomocí bronchoskopu jsou lékaři schopni odstranit nádorovou tkáň, jež tyto komplikace způsobuje a tak téměř okamžitě pomoci nemocným. 

Přístroj pro nemocnici zakoupil Nadační fond AKUTNĚ.CZ, který se zabývá  podporou akutní medicíny, vzděláváním veřejnosti a rozvojem mladých lékařů. Tento fond již dříve podpořil Endoskopické centrum, rovněž zakoupením lékařského zařízení. „Většina z nás ve Fakultní nemocnici Brno profesně vyrostla, tak se snažíme vracet, co do nás vložila,“ řekl Petr Štourač z AKUTNĚ.CZ, které na nákup rigidního bronchoskopu věnovalo téměř 70 000 korun.

Samotný přístroj pak vypadá jako kovová trubička, jež se pacientovi v umělém spánku zavede do jícnu. K ní lze připojit další nástroje, díky kterým je operující schopen vidět pacientovy plíce a následně odstranit škodlivou tkáň. Takových zákroků provedou ve Fakultní nemocnici okolo sta ročně. „Tento přístroj nám pomohl posunout naši péči na světovou úroveň a rozšířit tak standardní péči pro pacienty s rakovinou plic,“ řekl Pavel Turčáni, který bude s přístrojem operovat.


Klíčová slova: rakovina plic, bronchoskop, Fakultní nemocnice Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.