15.05.2013 09:48


Aktuálně: Do ulic vyšli prodejci kytiček proti rakovině

Autor: Martina Hanušová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sbírka Český den boje proti rakovině připadá na dnešek. Do ulic vyrazili dobrovolníci, u kterých si lidé mohou zakoupit žlutou kytičku a podpořit tak prevenci a léčbu rakoviny.

Brno – Do boje proti rakovině se dnes mohou zapojit dobrovolníci a zájemci z řad veřejnosti ve více než tisíci městech České republiky. V ulicích mohou chodci potkávat prodejce žlutých kytiček měsíčku lékařského, jejichž zakoupením podpoří boj proti rakovině. Účelem veřejné sbírky není jen získávání peněžních prostředků, ale také prevence. Každý dárce si odnese leták s podrobnými informacemi o možnostech ochrany proti rakovině.

Tématem letošního roku je nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku. Česká republika je na tom s výskytem tohoto druhu onemocnění ve srovnání s Evropou nejhůře. Rakovina tlustého střeva a konečníku je nejčastějším onkologickým onemocněním hned po rakovině prsu a prostaty. Je diagnostikována u více než osmi tisíc osob ročně a téměř pět tisíc z nich zemře. Hlavní problém spočívá v tom, že lidé často podceňují prevenci a k lékaři chodí, až když už je příliš pozdě. „Při obtížích je lépe navštívit lékaře a nevyčkávat. U rakoviny tlustého střeva a konečníku platí, že včasná diagnóza umožňuje brzké zahájení léčby, která ve svých důsledcích zachraňuje život,“ upozornila onkoložka z pražské kliniky Nemocnice Na Bulovce Michaela Fridrichová. Sbírka by měla přesvědčit veřejnost, aby se o problém začala zajímat včas.

Lidé sbírku hodnotí velice kladně. „Sbírku podporuji každoročně. Příspěvek sice není nijak vysoký, ale jsem ráda, když můžu pomoci třeba i malým dílem,“ uvedla dárkyně Denisa Koláčková. Do projektu se v celé České republice přihlásilo necelých dvanáct tisíc dobrovolníků, které mohou lidé poznat podle žlutých triček. „Přihlásila jsem se jako dobrovolnice přes organizaci Pionýr. Myslím si, že alespoň pomůžu dobré věci," řekla studentka Zuzana Novotná, která se letos zapojila do projektu jako prodejce kytiček. Projekt podpoří také přes tři sta základních a středních škol a stovky dalších organizací. V Praze navíc nabízejí žluté kytičky již tradičně i ve stanu na Václavském náměstí. Role dobrovolných prodejců se ujmou i známé osobnosti, jako Petra Janů, Adéla a Dalibor Gondíkovi, Martin Zounar, Aleš Háma, či Petr Koukal.

Sbírka Český den proti rakovině se letos koná už posedmnácté. V červnu bude následovat koncert v Betlémské kapli, který bude znamenat poděkování všem dárcům a spolupracujícím organizacím.

 

 

 

 
Klíčová slova: rakovina, sbírka, květinový den

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.