24.03.2018 18:51


Aktuálně: Dětský folklórní soubor Slezanek zazpíval k vynášení Mořany v Českém Těšíně

Autor: Vojtěch Labuda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidé oslavovali konec zimy slavnostním utopením Mořany v sobotu odpoledne v Kulturním a společenském středisku Střelnice v Českém Těšíně. Orgánizátoři pro návštěvníky připravili doprovodný program rukodělných dílen, kde si mohli vyzkoušet velikonoční zdobení vajíček nebo drátkování. O program se postaraly také děti z folklórního souboru Slezanek a jako host vystoupila polská kapela Ochodzita.

Autor: Vojtěch Labuda

Český Těšín – V sobotu 24. března se Těšíňané loučili se zimou na Střelnici v Českém Těšíně. Tradiční průvod dívek byl zakončen symbolickým upálením Mořany a jejím vhozením do řeky Olše. Letos poprvé organizátoři uspořádali tuto akci ve spolupráci s Polskem. Těšíňané se mohli zaposlouchat do zpěvů folklórního souboru Slezanek, ale také vyzkoušet různé rukodělné dílny, jako pletení karabáčů nebo korálkování.  

„Přišla jsem podpořit dceru při vystoupení a ukázat jí zdejší dílničky s tradičními výrobky,“ řekla návštěvnice Kateřina Molinková. Organizátoři připravili velikonoční jarmark, kde si lidé mohli prohlédnout beskydské výšivky, dřevořezbu nebo výrobky z kostí.

Lidové vítání jara připravili pracovníci Domu dětí a mládeže v Českém Těšíně ve spolupráci s polskými organizátory z Národního domu v Cieszynie. „V letošním roce poprvé spolupracujeme s polským partnerem. Akci Mořana konáme pro rozvoj lidové kultury těšínského Slezska,“ informovala organizátorka Šárka Klimoszová.

Pro návštěvníky připravili pořadatelé povídání o tradicích a velikonočních zvycích. Děti z dětského folklórního souboru Slezanek vystupovaly společně s cimbálovou muzikou. „Pro vítání jara jsme také oslovili polskou horalskou kapelu Ochodzita z Istebné,“ dodala Klimoszová.

Vynášení Smrti, Moreny, nebo Mořany, je starodávný pohanský zvyk, který se ze slovanských dob dochoval až dodnes. Lidé vynáší Smrt o páté postní neděli. Oslavují tak konec zimy a příchod jara. 

Klíčová slova: Vítání jara, Český Těšín, Mořana, Slezanek, Aktuálně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.