24.11.2017 21:53


AKTUÁLNĚ: Davy lidí odpočítáváním rozsvítily vánoční strom v Brně

Autor: Kristýna Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Davy lidí na brněnském náměstí Svobody v pátek 24. listopadu v podvečer přihlížely rozsvícení hlavního městského vánočního stromu. Brňané za hlasitého odpočítávání posledních vteřin napjatě sledovali potemnělé náměstí a přesně v pět hodin primátor města Brna Petr Vokřál spolu s biskupem Vojtěchem Cikrlem zapnuli světelné řetězy a ozdoby na stromě. Vánoční výzdoba ozářila celé náměstí i tváře lidí natlačených v davu.

Rozsvícení vánočního stromu naplánovali organizátoři na pátou hodinu přesně. Foto: Kristýna Čermáková

Brno – Před hlavním bodem večera se na podiu uprostřed náměstí předvedla se svou světelnou show skupina Ardor Viridis. Zatímco se na náměstí Svobody shlukovaly davy zvědavých lidí, mikrofon si převzala moderátorka celého večera a přivítala primátora Petra Vokřála. „Vánoce jsou má oblíbená část roku, je to čas odpočinku a tak si je snažím užít,“ řekl Vokřál při zahájení na pódiu. Poté organizátoři vypnuli většinu osvětlení na náměstí a čekalo se již jen na rozsvícení stromu.

Minutu před pátou hodinou se davy lidí utišily a začaly hromadně odpočítávat zbývající vteřiny. Brněnský vánoční strom se rozsvítil zcela přesně a lidé za to odměnili organizátory velkým potleskem. Nepříjemnou záležitostí byly pouze neprůchozí uličky, které zabraňovaly především maminkám s kočárky kamkoliv projít. Problém neměly ale jen ony, částečně uzavřené průchody na další brněnská náměstí kvůli televizním vysílačům blokovaly lidem cestu. „Cpal se kolem mě chlap a polil mě i syna pivem! A ani se neomluvil,“ stěžovala si Nela Jakubová, jedna z návštěvnic vánočních trhů.

Po rozsvícení stromu se většina lidí obrátila k okolním budovám. Nad restaurací McDonalds probíhal krátký videomapping. Trhovci nabízeli mnoho klasických teplých jídel i nápojů. K zakoupení byly i kelímky s pitím, tradiční pro Brněnské Vánoce. „Věřím, že Ježíšek k českým svátkům naprosto patří, i s betlémem jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc u nás,“ vysvětlil Vokřál symbol Ježíška, který už pár let patří na brněnské kelímky, které jsou oblíbenou součástí všech trhů a mnoho lidí si je odnáší domu na památku.

Kromě stánků a betlému mohli návštěvníci vejít i do baru ve tvaru sněhové koule. Program se poté přesunul na Zelný trh, kde probíhalo rozsvícení vánočního stromu o hodinu později. Na náměstí Svobody byl letos zvolen osmnáct metrů vysoký smrk z Bílovic nad Sázavou, který zaujal svou souměrností. Bílovické stromy se na vánoční trhy v Brně používají již několikátým rokem. 

Klíčová slova: brno, strom, vanoce, vokral

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.