29.04.2014 14:06


Aktuálně: Brno se stává mozkem České republiky, má nové vědecké centrum

Autor: Tereza Konířová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od dnešního dne v Brně funguje nové vědecké výzkumné centrum s názvem CzechGlobe, které je součástí Akademie věd České republiky. Mimo jiné nabízí i více než tři sta pracovních míst a zázemí pro mnoho expertů z tuzemska i ze zahraničí.

Herec Ondřej Vetchý (vlevo) s ředitelem Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Michalem Markem (vpravo). Foto: Tereza KonířováBrno  Nová brněnská pracoviště centra výzkumu globální změny s názvem CzechGlobe dnes dopoledne slavnostně zahájila svou činnost. V laboratořích pracují různí tuzemští i světoví experti, od astmosférických fyziků až po sociology. Vědci tam zkoumají globální změnu klimatu a její důsledky v mnoha oblastech života – od rostlin až po sociální a ekonomické aspekty života lidí.

„Planeta Země nás živí už devět miliard let a tato zátěž vyplývající z naší existence se pro ní stává smrtící. My jako lidé na tom máme rozhodně největší podíl, a proto je naší povinností se snažit o to, abychom ji předali příštím generacím v takovém stavu, aby na ní bylo ještě vůbec možné žít. Je ještě možné tento problém vůbec řešit?“ zahájil slavnostní obřad herec Ondřej Vetchý.

CzechGlobe věří, že ano. Klíčem řešení tohoto problému je podle Otmara Urbana z centra CzechGlobe především výzkum účinku globální změny. Svoje experimenty provádějí v laboratořích i v terénu na několika experimentálních stanicích. Jedním z externích pracovišť je například stanice na Bílém Kříži v Moravskoslezských Beskydech.

„Pokud nás něco může v budoucnu zachránit, je to právě rozum,“ řekl na adresu nového vědeckého centra náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek. Náměstek primátora města Brna Oliver Pospíšil s ním souhlasí. „V Brně se děje něco, co  jinde není tak úplně běžné. Brno se stává mozkem České republiky, sídlem mnoha vědeckých a výzkumných institucí. Funguje tu totiž spolupráce vědeckých ústavů, univerzit i zahraničních expertů,“ dodal.

V současné době nabízí CzechGlobe až tři sta pracovních míst a v příštích letech by se měl jejich počet až zdesetinásobit.

Klíčová slova: CzechGlobe, slavnostní otevření, Brno, Ondřej Vetchý, Michal Marek, Akademie věd

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.