06.04.2018 14:59


Aktuálně: Brněnští aktivisté upozornili na nedostatek hnědých popelnic piknikem

Autor: Glaserová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Transparenty a deku přinesly dnes na Moravské náměstí studentky, které se snažily piknikem upozornit na chybějící hnědé popelnice v městské části Brno-střed. Mimo jiné chtěly poukázat i na množství vyprodukovaného biologicky rozložitelného odpadu, který nashromáždily za uplynulý měsíc.

Brno – Akce s názvem Piknik za hnědé popelnice na bioodpad! se dnes hodinu po poledni v parku na brněnském Moravském náměstí zúčastnilo přes dvacet lidí. Na místo hlavní organizátorka akce Josefína Susová přivezla nákupní vozík, do kterého mohli příchozí dát veškerý bioodpad, který měli doma. „Mně osobně vadí, jak ten odpad smrdí, když ho člověk hází do koše s ostatními věcmi. Já mám kompost, ale spolubydlící všechno dává do jednoho koše. To je zbytečný odpad, který by mohl být lépe využitý jako kompost,“ řekla účastnice pikniku Barbora Hlásná.

Kromě vozíku připravily studentky deku, na níž si příchozí rozložili jídlo. Na místě byly také mnohé publikace a časopisy zabývající se environmentalistikou, zejména pak tříděním odpadu. Piknik navázal na Pochod za hnědé popelnice na bioodpad, který Susová uspořádala minulý měsíc. „Na reakce stále čekáme. Záleží hodně na tom, jak dopadne pilotní program v Masarykově čtvrti s hnědými popelnicemi. Pokud bude ohlas pozitivní, rozšíří se popelnice podle původních plánů i do jiných městských částí,“ uvedla organizátorka Josefína Susová.

Pilotní program v Masarykově čtvrti spustilo vedení města vloni na jaře. Na jeho vyhodnocení budou Brňané čekat další rok. „Městská část ve spolupráci s Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity rozeslala dotazníky, které mají za úkol zjistit, jak jsou lidé s popelnicemi spokojení a jakým způsobem odpad třídí. Cílem dotazníku je mimo jiné zjistit, jestli tam lidé dávají vše, co mohou, nebo co by měli,“ upřesnila místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková cíle pilotního programu.

Účastníci pikniku i kolemjdoucí mohli na místě podepsat petici, kterou v den prvního shromáždění 7. března vytvořila Susová. Její elektronickou verzi s názvem BRNO: Chceme hnědé popelnice! k dnešnímu dni podepsalo 580 lidí. Autorka se v ní obrací k místostarostce městské části Brno-střed a společně s podepsanými chce dosáhnout možnosti požádat o hnědé popelnice na biologicky rozložitelný odpad. „Je důležité vysvětlovat lidem, že třídění bioodpadu je podstatné. Nejen z ekonomických důvodů, ale i kvůli zemědělské půdě, kterou může správné použití bioodpadu zkvalitnit,“ dodala Flamiková.

Klíčová slova: hnědé popelnice, Brno-střed, biologicky rozložitelný odpad, bioodpad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.