04.04.2018 11:10


Aktuálně: Brňané se nestydí za bláznovství

Autor: Glaserová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Napsat, co je přivádí k šílenství, nebo vyzkoušet si, jaký je život s psychickou nemocí, mohou ode dneška do pátku Brňané na náměstí Svobody. Speciální zeď sloužící k vyjádření pocitů tam v rámci projektu Měsíc bláznovství postavil tým dobrovolníků a pracovníků místní neziskové organizace. Jejich cílem je pomoci překonávat duševně nemocným lidem problémy každodenního života.

Brno – Černou fixou z čeho blázní a barevnou to, co jim od šílenství pomáhá, mohou napsat Brňané od dnešní půl desáté ranní na brněnském náměstí Svobody. Stánek s bílou tabulí neboli Zeď bláznovství tam připravili dobrovolníci z neziskové organizace Práh. „Je to destigmatizační akce. To znamená, že chceme nějakým způsobem upozornit na problematiku lidí s duševním onemocněním,“ řekl organizátor Václav Buchta.

Na tabuli, která bude stát na náměstí do pátku vždy od půl desáté ranní do půl šesté večerní zaznamenali lidé hned po jejím otevření několik pocitů. „Blázním z mezilidských vztahů a nepochopení. Pomáhá mi se z toho vyplavat v bazénu,“ vysvětlila návštěvnice Daniela Vránová svůj vzkaz.

Kromě tabule tým připravil podklady s popisy duševních onemocnění, z nichž si kolemjdoucí mohou vylosovat jednu. „Chceme upozornit na to, že lidé s duševním onemocněním nejsou nebezpeční a že mohou mezi námi žít plnohodnotně,“ dodal Buchta. Diagnózu si Brňané mohou buď přečíst, nebo si ji nechat napsat na čelo, tvář či ruku.

Na skutečnost, že přesnější a odbornější informace mohou lidem pomoci pochopit psychické onemocnění vlastní anebo lidí ve svém okolí, touto formou upozornila organizace naposledy před šesti lety. Výsledky třídenního projektu tým dobrovolníků vystaví v rámci Dnů duševního zdraví.

Klíčová slova: Zeď bláznovství, Brno, náměstí Svobody, Práh, duševní nemoci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.