24.03.2017 17:08


Aktuálně: Brňané budou moct od pátku sledovat čas na nových hodinách na náměstí Svobody

Autor: Marie Mrázová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Procházející lidé na náměstí Svobody v Brně poznají, jaký je čas podle nových hodin s klasickým ciferníkem. Zaměstnanci Technických sítí je nainstalovali asi dvacet metrů od brněnského orloje v pátek 24. března. Brňané tak už nebudou muset zkoumat orloj, ale pohodlně poznají, kolik je zrovna hodin. 

Nové hodiny na Náměstí svobody. Foto: Marie Mrázová

Brno – Nové hodiny instalovali v pátek 24. března na náměstí Svobody v Brně pracovníci Technických sítí. Hodiny s klasickým ciferníkem jsou vzdálené asi dvacet metrů od brněnského orloje. „Zastupitelstvu trvalo tři roky si přiznat, že to, co postavili, nejsou hodiny,“ uvedl obyvatel města Brna Josef Pávek.

O instalaci hodin na náměstí Svobody informovalo hnutí Žít Brno na svém facebookovém profilu. „Prosíme, nelekněte se – funguje to takto: Malá ručička znázorňuje hodiny, velká minuty. Víme, že to bude na Svoboďáku jako pěst na oko, ale časem si snad zvykneme,“ napsalo Žít Brno.

Nebudou to jediné hodiny svého druhu. Postupně budou přibývat na několika místech v Brně. Informovalo o tom město Brno v únoru na svých oficiálních stránkách. Mají nahradit staré nefunkční hodiny, které mátly Brňany. „Naší snahou je pořídit zejména kvalitní hodiny s možností dálkového dohledu, které se samy seřizují. Podle harmonogramu by měly být nové hodiny instalovány v průběhu května a června,“ uvedl již dříve radní Brna Marek Janíček.

Nové hodiny budou dvojího provedení, a to v historické a modernější podobě. Modernější budou dále od centra (např. Poříčí, Nové sady) a historizující více v centru (např. Moravské náměstí, Malinovského náměstí). „Některé hodiny budou umístěny na stejném místě jako dosud – to se týká například Hlavního nádraží či Nových Sadů. Některé bude z technických a bezpečnostních důvodů nutno mírně přesunout. To se týká například hodin na Malinovského či Žerotínově náměstí,“ informoval již dříve generální ředitel Technických sítí Brno Pavel Rouček.

Na náměstí Svobody v Brně stojí již od roku 2010 brněnský orloj, který má ukazovat čas. Lidé z něj ovšem nerozpoznají, kolik je hodin. Nové hodiny, ze kterých by Brňané poznali aktuální čas, sliboval již v minulosti primátor města Petr Vokřál.

Klíčová slova: Brno, hodiny, orloj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.