22.04.2012 15:34


Aktuálně: Břeclaví kráčel pochod na podporu zbitého chlapce

Autor: Jana Počtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Takzvaný Pochod pro Peťu, který zorganizovali iniciátoři na sociální síti Facebook, vyšel dnes krátce před jednou hodinou od břeclavského vlakového nádraží. Účastníci tak vyjádřili solidaritu chlapci, který přišel o ledvinu po útoku Romů.

Břeclav Od vlakového nádraží v Břeclavi směrem k náměstí Tomáše Garrigue Masaryka vyšel Pochod pro Peťu. Průvod, který měl reagovat na útok Romů na patnáctiletého chlapce, svolali organizátoři na sociální síti Facebook.

Hvízdající dav vedla malá skupinka mladíků skandující hesla „Radikálně! Nacionálně!“ Za nimi kráčeli další účastníci pochodu. Podle odhadů policie jich bylo na dva tisíce, většinou obyvatelé Břeclavi a blízkého okolí. „Jsem tady, abych podpořil toho zbitého kluka,“ vysvětlil svou účast devatenáctiletý Pavel Forejtník. Situaci monitoroval vrtulník a několik stovek policistů a strážníků v terénu. Kolem plánované trasy postávaly skupinky zvědavců, včetně maminek s malými dětmi. „Zajímalo mě, jak to bude vypadat,“ uvedla jedna z nich.Skupinka protestujících skanduje „Cikáni, do práce!“ Foto: Jana Počtová

Protože původní organizátoři neohlásili pochod včas, akce se ujala Dělnická mládež. Zástupci se sice s hlavní iniciátorkou Veronikou Pavkovou dohodli, že pomohou s organizací protestu, mnoho lidí se však právě kvůli přítomnosti Dělnické mládeže a předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase akce nezúčastnilo.

Skupinka asi třiceti mladých lidí proto uspořádala takzvaný oběd proti předsudkům před školou na Sovadinově ulici, tedy na oficiální trase pochodu. „Aktivní přítomností chceme dokázat, že nám není lhostejné, co se stalo, ale zároveň jsme proti rasismu, nacismu a kolektivní vině. Chceme vyjádřit účast s Petrem, ale neúčast s pochodem proti Romům," sdělil Jan Neugebauer, jeden z organizátorů shromáždění.

Klíčová slova: Břeclav, pochod, Romové, protest, útok

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.