13.12.2015 15:13


Aktuálně: Biskup Cikrle otevřel Svatou bránu na Petrově

Autor: Havelková Lenka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Svatá brána byla otevřena v brněnské diecézi v neděli 13. prosince v katedrále sv. Petra a Pavla. Stala se tak součástí mimořádného Svatého roku milosrdenství vyhlášeného papežem Františkem. Slavnostní mši sloužil biskup brněnské diecéze Vojtěch Cikrle. Akce se zúčastnila přibližně tisícovka lidí a několik desítek duchovních.

Brno Po zahájení v Denisových sadech v 9 hodin vyšel ke katedrále slavnostní průvod. Následoval obřad otevření Svaté brány a slavnostní vstup do chrámu. Poté biskup Vojtěch Cikrle odsloužil slavnostní mši, která začala okolo desáté hodiny.

Denisovy sady. Foto: Lenka Havelková

„Milovaní, vítám vás. S pohledem upřeným na Ježíše a jeho milosrdnou tvář zahájil Svatý otec o slavnosti Panny Marie mimořádný svatý rok, který otevírá bránu milosrdenství. Tato bohoslužba ve spojení s celou církví je začátkem Svatého roku prožívaného v naší diecézi,“ řekl brněnský biskup při zahájení na Petrově.

Petrov

„Nebojme se prosit Boha a nebojme se očekávat  zázrak proměny našeho života, “ řekl Vojtěch Cikrle a otevřel klíčem bránu katedrály. „Vybízím vás proto všechny k pouti ke Svatým branám a věřím, že se Svatý rok milosrdenství  může stát velkou příležitostí a velkým darem pro každého z nás i  pro celou naši diecézi,“ pronesl biskup.

Svatá brána

Oficiální zahájení roku milosrdenství se uskutečnilo ve Vatikánu v úterý 8. prosince. Papež František otevřel stejným způsobem bránu Svatopetrské katedrály. Bazilika byla otevřená celý den, aby jí mohli lidé procházet stejně jako dnes na Petrově. Celá akce má podle papeže poukázat na snahu církve otevřít se více světu a nabídnout smíření.

Petrov

Akce skončila o čtvrt na dvanáct a trvalo několik desítek minut, než se katedrála a její okolí zcela vylidnilo. Odhadem se této události zúčastnila přibližně tisícovka lidí a několik desítek duchovních. Dopolední mše v centru Brna byly zrušeny, aby měli lidé i kněží čas zúčastnit se slavnostního zahájení. Událost byla také spojena s převzetím Betlémského světla, které je od dnešního dne veřejnosti v katedrále k dispozici.

Klíčová slova: Petrov, Svatá brána, biskup

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.