22.04.2016 22:21

Aktuálně: Bílí Tygři porazili Spartu a jsou krok od extraligového titulu

Autor: Martin Zíta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Důležitý krok k zisku prvního extraligového titulu v klubové historii udělali hráči Bílých Tygrů Liberec, kteří v pátečním zápasu porazili Spartu Praha 4:3. Severočeši se ve finálové sérii ujali vedení 3:2 na zápasy a už v příštím duelu mohou slavit. Liberečtí o svém vítězství rozhodli čtyři minuty před koncem základní hrací doby, kdy Tomáše Pöpperleho překonal Michal Řepík.

Audio

Michal Řepík o trestném střílení v poslední vteřině a vítězné trefě

Autor: Martin Zíta

Liberec – Pátý zápas finálové série české nejvyšší hokejové soutěže ovládl Liberec. Bílí Tygři na domácím ledě přivítali Spartu Praha, přičemž po čtyřech odehraných kláních měl na svém kontě každý ze soupeřů dvě výhry. Liberečtí se tak dostali na dosah extraligovému titulu, od kterého je nyní dělí jediné vítězství. Ještě vteřinu před koncem základní hrací doby se ale výhra mohla výrazně vzdálit. „V závěru jsme měli hodně štěstí, raději jsem se ani nekoukal," řekl trenér domácích Filip Pešán.

Přestože už v první minutě hostujícího brankáře důkladně prověřil Branko Radivojevič, úvodní minuty přinesly z obou stran vesměs opatrnout podívanou. První gólovou situaci diváci sledovali až v sedmnácté minutě a pro většinu z přítomných nešlo o radostnou chvíli. Do vedení se dostala Sparta, konkrétně se o to postaral Lukáš Pech. Ovšem zápas se nesl v duchu velké vyrovnanosti obou celků a už za pouhých čtyřiačtyřicet vteřin vypukla v ochozech radost.Bílí Tygři v pátém finálovém zápasu porazili Spartu. Foto: Jörg Stephan

Pozdější velký hrdina Michal Řepík zařídil libereckou odpověď a vše nasvědčovalo tomu, že po prvních dvaceti minutách odejdou hráči do kabin za nerozhodného stavu. Pouhých třicet vteřin před sirénou se ale Pech pasoval pro změnu do role nahrávače, když předložil kotouč Robertu Saboličovi. „První třetina byla z naší strany hodně nervózní. Ve druhé jsme se uklidnili," hodnotil Pešán.

Ani po přesném zásahu slovenského utočníka se ale na další branku nečekalo dlouho. Necelých pět minut po návratu mužstev na ledovou plochu dostal Radivojevič puk mezi kruhy útočného pásma a pohotovou střelou smazal sparťanský náskok. Na rozdíl od prvního dějství nabídla druhá dvacetiminutovka pouze jednu brankovou situaci. O to dramatičtější byl ale závěr celého zápasu.

Ve třiačtyřicáté minutě se domácí hráči vůbec poprvé v celém zápasu dostali do vedení. Zasloužil se o to útočník Jaroslav Vlach, jenž mířil přesně po rychlém přechodu středního pásma. Scénář utkání pod Ještědem byl ale neúprosný. Časomíra neukrojila ani plných šedesát vteřin, když se rozvlnila síť za Jánem Lašákem. Slovenský brankář vystřídal kolegu Marka Schwarze po dvou inkasovaných brankách na přelomu první a druhé třetiny, a znovu panoval nerozhodný stav. Prosadil se Miroslav Forman, který dělá liberecké defenzivě ve finálové sérii velké problémy.

Fanoušci si do poslední vteřiny nevydechli. „Zápas se výsledkově tahal, pořád se hrálo o gól. Bohužel poslední přišel dost pozdě," posteskl si trenér Sparty Josef Jandač. Rozhodující byla situace z čase 55:57. Radivojevič střílel z otočky z pravého kruhu, jeho střelu Tomáš Pöpperle vyrazil, ovšem pouze k Řepíkovi, jehož zapomněla sparťanská defenziva samotného před brankou a liberecký útočník vcelku pohodlně dopravil kotouč do klece.

Pražané v závěru zavřeli Liberec v obranném pásmu a neúprosně se hnali za vyrovnáním a prodloužením. Nedařilo se, jejich naděje troskotaly na Lašákovi. Jedinečnou šanci na další zvrat v utkání měl Jaroslav Hlinka, jehož vteřinu před záverečným klaksonem srazil Tomáš Mojžíš. Sudí v choulostivý čas nařídil trestné střílení, avšak kapitán Sparty v poslední možné chvíli svému týmy naději nezajistil. „Drží se nás smůla v koncovce. Věřím, že zmobilizujeme síly a sérii vrátíme do Liberce," dodal Jandač.

Liberec tedy v pátém finálovém zápasu zvítězil 4:3 a v sérii se ujal vedení 3:2. Severočeši se o vůbec první extraligový titul budou pokoušet v neděli na ledě Sparty, která naopak bude chtít odvrátit zkázu a vynutit si sedmý duel.

Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 18. Řepík (Birner), 35. Radivojevič (Mojžíš, Bulíř), 43. Vlach (Mojžíš), 56. Řepík (Radivojevič) – 17. Pech (Sabolič, Polášek), 20. Sabolič (Pech, Kumstát), 44. Forman (Piskáček, Hlaváč).

Bílí Tygři Liberec: Schwarz (21. Lašák) – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Výtisk, Vitásek – Radivojevič, Bulíř, Bakoš – Řepík, Birner, Stránský – Krenželok, Jelínek, Valský – Vlach, Jonák, Špaček.

HC Sparta Praha: Pöpperle – Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, Mikuš, Piskáček – Hlaváč, Hlinka, Buchtele – Forman, Pech, Kumstát – Hamilton, Dragoun, Sabolič – Netík, Kudrna.

Klíčová slova: hokej, extraliga, bílí tygři liberec, sparta praha