14.04.2015 19:13


Aktuálně: Americký velvyslanec se na Masarykově univerzitě dočkal otevřených dveří

Autor: Roubalová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Americký velvyslanec Andrew Schapiro dnes navštívil Fakultu sociálních studií. Mluvil o výzvách, kterým naše i jeho země v současnosti čelí a o tom, jak se mu v Česku líbí. Přednášky se zúčastnili také aktivisté protestující proti smlouvě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), kterou v současnosti dojednává Evropská unie se Spojenými státy. Diplomat má k zemi svého působení osobní vztah. Jeho matka se v Čechách narodila, kvůli židovskému původu však za druhé světové války uprchla.

Brno - Andrew Schapiro zastává funkci amerického velvyslance v Praze od září minulého roku. Absolvent historie, filozofie, politologie a ekonomie na nejprestižnějších univerzitách jakými jsou Yale, Oxford a Harvard vyjádřil potěšení, že se setkává se studenty Masarykovy univerzity. Vedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Petr Suchý diplomata ujistil, že zde bude mít dveře vždy otevřené. Narážel tak na aféru z poslední doby, kdy se prezident Miloš Zeman o dveřích Pražského hradu pro Schapira vyjádřil opačne. Zareagoval tak na poznámku Schapira, že by účast prezidenta České republiky na oslavách konce druhé světové války, mohla být "prekérní". Na otázku studentky Kateřiny Rešlové, jaký je tedy jeho vztah k hlavě českého státu odpověděl diplomaticky. Je dobrý, více prý ale jedná například s představiteli vlády.

Image and video hosting by TinyPic

Nejdůležitější témata, kterým je potřeba v současnosti věnovat pozornost, jsou podle Schapira respektování suverenity států, boj s terorismem, změna klimatu či rozvoj volného obchodu. Přednášky se zúčastnili také aktivisti kampaně Špatný vttip, nesouhlasící se smlouvou TTIP. "Nelíbí se nám, že je vyjednávána za zavřenými dveřmi a prakticky nic o ní není známo. Pouze šestnáct procent jednání se týkalo veřejných zájmů, zatímco zbytek soukromých zájmů nadnárodních korporací. Dále máme obavy z prolomení regulací kvality potravin v Evropě týkajících se například používání chlóru nebo geneticky modifikovaných potravin," uvedla brněnská koordinátorka kampaně Silvia Pezzato. "Věřím, že z dohody budou benefitovat obě strany, tedy Spojené státy i Evropská unie. Nikdo nebude nikoho nutit jíst maso či řídit auta, která nejsou bezpečná," řekl Schapiro.

Image and video hosting by TinyPic

Svého rozhodnutí opustit kariéru úspěšného právníka Schapiro nelituje. "Pokud budete mít v budoucnu na výběr mezi velmi dobře placeným zaměstnáním a zaměstnáním, které je velmi zajímavé a víte, že vás bude bavit, zvolte druhou možnost," poradil studentům. Česká republika je podle něj nejlepší zemí, do níž mohl být vyslán. "Očekával jsem ošklivé socialistické budovy. Dnes už vím, že je to tu modernější než San Franciso," řekl s trochou nadsázky Schapiro. Praha je podle něj jedno z nejkrásnějších měst na světě. Má také radost z vřelého přijetí, kterého se mu v Česku dostalo. Příjemně ho překvapila rovněž reakce české společnosti na průjezd konvoje. "Právě proto, že dle doktrín jsou Spojené státy pro Českou republiku garantem bezpečnosti, je velmi dobře, že americký velvyslanec přijede diskutovat s českými studenty. Navíc velmi dobře přednáší," vyjádřil svůj pocit z Schapirova vystoupení student Samuel Kolesár.

Kromě přednášky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity se americký velvyslanec zúčastnil také slavnostního otevření americké knihovny InfoUSA v Moravské zemské knihovně. "Bylo potřeba spolupracovat s Útvarem pro ochranu veřejných činitelů, jejichž příslušníci museli být dopředně podrobně seznámeni s přesným průběhem velvyslancovy návštěvy," vysvětlil Patrik Schneider, místopředseda Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu, jehož členové celou akci zorganizovali. 

Klíčová slova: Andrew Schapiro, americký velvyslanec, přednáška

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.