11.04.2018 20:40


Aktualita: Zájemci mohou ode dneška zhlédnout výstavu Afrika očima dětí

Autor: Natálie Švachová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výstava Afrika očima dětí chce ukázat africkou Keňu tak, jak ji vidí tamější děti. Výstavu pořádají členové Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity společně se zástupci neziskové organizace Centrum Dialog. Expozici návštěvníci najdou ve skleníku v Botanické zahradě v Kotlářské ulici v Brně. Zájemci mohou soubor třiceti fotografií zhlédnout ode dneška do 13. května. Plné vstupné je sto korun, děti a studenti zaplatí padesát korun. 

Brno – Fotografie, které si zájemci mohou prohlédnout ve sklenících Botanické zahrady, jsou výsledkem projektu, kdy děti z Afriky skrze fotky přibližují ostatním lidem jejich běžný život. Výstava Afrika očima dětí je výsledkem projektu, kdy se děti z Keni pod vedením keňského profesionálního fotografa Aliho Baristy učily fotografovat. Sadu fotografií mohou zájemci zhlédnout ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici v Brně ode dneška až do neděle 13. května.

„Já a moje rodina jsme také adoptovali dítě z Afriky na dálku, tudíž mám sama k této problematice vztah. Podpora školství je to nejdůležitější, co můžeme pro africký kontinent udělat. Výstava je informační kampaní, aby se problematika afrických dětí bez vzdělání dostala do povědomí široké veřejnosti,“ uvedla vedoucí Botanické zahrady Magdaléna Chytrá.

Výstava vznikla díky spolupráci s členy Centra Dialog, což je nezisková organizace, která skrze projekt Pošli špunta do školy pomáhá dětem v Guinei a Keni. Centrum Dialog jim zajišťuje základní vzdělání díky finančním příspěvkům a adopci dítěte na dálku. Vernisáže výstavy se zúčastnil i jeden ze zakladatelů Centra Dialog Toni Antonucci, Ital, který v České republice žije už dvacet let. „Afrika má jako kontinent velký potenciál, jen má nevýhodu, že není tak organizovaná a nemá dobrou infrastrukturu. K rozvoji Afriky se snažíme aspoň nějak přispívat, třeba naším projektem Pošli špunta do školy. Už jsme poskytli vzdělání více než tři a půl tisícům dětí,“ řekl Antonucci. Na výstavě si zájemci mohou prohlédnout fotografie, které zachycují běžné činnosti dětí v Africe, například hraní her nebo pastvu dobytka. 

Oblíbená forma pomoci dětem v Africe je právě formou adopce na dálku. Zájemci mohou finančně podporovat děti z různých částí Afriky díky agenturám a organizacím, které adopci zprostředkují. Jedná se o děti z chudých rodin, které nemají prostředky na vzdělání. Výuka, vzdělání a možnost lepšího budoucího uplatnění jsou hlavní náplní finanční pomoci. V České republice existuje mnoho organizací, které se adopcí na dálku zabývají. Kromě Centra Dialog je to například i Centrum Narovinu, které díky příspěvkům umožňuje africkým dětem studovat. V třetím trimestru roku 2016 studovalo 2203 dětí. Adoptivní rodiče skrz Centrum Narovinu poslali za rok 2016 dohromady 351 276 korun. Tímto způsobem rodinám v Keni pomohli s dalšími rodinnými výdaji. Nejčastěji se přispívalo na školní výdaje, nákup jídla, chod domácnosti a na rozjezd podnikání. Adoptivní rodiče s africkým dítětem komunikují převážně formou dopisů. Jen výjimečně se adoptivní rodiče vydávají navštívit dítě do Afriky.

Zdravotní péči, pitnou vodu nebo základní vzdělání poskytují dětem lidé skrze Dětský fond Organizace spojených národů. UNICEF působí ve více než sto devadesáti zemích světa. Na zdraví dětí bylo v roce 2016 vynaloženo 1 388 milionů dolarů, což je necelých třicet procent z celkových výdajů fondu. Nejvíce peněz putovalo do subsaharské Afriky, a to polovina z celkových přímých programových výdajů. V České republice se za rok 2017 vybralo sedmdesát šest milionů korun od skoro padesáti tisíc dárců. 

Na vernisáži si návštěvníci mohli poslechnout hru na typický nástroj Afriky – africkou harfu. „Nástroj se skládá z napůl rozříznuté tykve a jako struny se používají silony nebo struny na ryby,“ řekl hudebník Jiří Bunda, který se sám vydal do Guinei jako dobrovolník pomáhat místním dětem. 

Výstavu si zájemci mohou prohlédnout denně od devíti do sedmnácti hodin. Plné vstupné na výstavu je sto korun, snížené vstupné je padesát korun.

Klíčová slova: výstava, Afrika, botanická zahrada

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.