10.03.2020 13:21


Aktualita: Tibetskou vlajku vyvěsilo přes osm set radnic. Chtějí podpořit ochranu lidských práv Tibeťanů

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po celém Česku si dnes kraje, obce a městské části připomínají Tibetské povstání. Akci Vlajka pro Tibet letos podpořil rekordní počet účastníků.

Tibetská vlajka visí na pražské radnici.

Praha  Nad stovkami radnic dnes zavlály tibetské vlajky. Lidé si připomínají povstání Tibeťanů proti čínskému režimu. Akce se zúčastnil i pražský magistrát, za který vlajku vyvěsil primátor města Zdeněk Hřib. Praha tím navázala na loňský rok, kdy přerušili čtyřleté období bez vztyčené vlajky Tibetu.  

Pod současným primátorem vypověděl Peking sesterskou smlouvu s Prahou. Pražští radní nesouhlasili s částí smlouvy, která zavazovala město ctít politiku jedné Číny. „Vlajku na magistrátu vnímám jako vyjádření podpory tibetského národa a jeho možnosti na kulturní sebeurčení,“ řekl Hřib a dodal, že i Češi měli v historii s možností na sebeurčení problém.

Politika jedné Číny je oficiální zahraniční politikou České republiky. Zítra se mají ústavní činitelé scházet na Pražském hradě právě kvůli zahraniční politice. Na dotaz, zda bude dnešní akce tématem schůzky, odpověděl prezidentův mluvčí, že nikoliv. 

V České republice se akce Vlajka pro Tibet koná od roku 1996. Vlajku zatím od té doby pokaždé vyvěsila Horní Planá a Praha 3. Letos se podle pořadatelů zúčastnilo 840 samosprávných celků, což je více, než v loňském roce a zatím nejvíce v historii.

Klíčová slova: Tibet, Čína, Praha, Česko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.