11.11.2018 12:58


Aktualita: Svatý Martin otevřel své první letošní víno

Autor: Jan Mazáč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Požehnání, průvod a na minutu přesné zahájení. Tak vypadalo letošní otevření Svatomartinského vína v Brně. Celé náměstí Svobody zaplnily už od jedenácti hodin stovky lidí. Akce končí v 17:30.

Autor: Jan Mazáč

Brno – Hodinu před polednem se dnes v Brně konal 14. ročník koštu Svatomartinského vína. Koštu předcházelo žehnání vínu, pochod na náměstí Svobody a otevření prvního letošního Svatomartinského vína přímo svatým Martinem.

Vínu požehnal farář v katedrále svatého Petra a Pavla, odkud se poté vydal průvod lidí. Bubeníci, krojovaní muži i ženy a svatý Martin na koni šli přes Zelný trh na náměstí Svobody. Po cestě se radovali a tancovali. „Myslím, že se průvod podařil. Pan farář požehnal vínu a vydali jsme se na cestu. Provázeli nás lidé, zpívalo se, tancovalo. Radovali jsme se z tohoto dne, že se otevírá Svatomartinské víno. Přejeme mu, aby bylo dobré a všem chutnalo,“ řekl svatý Martin, kterého letos představoval Martin Sláma.

Při samotném otevírání zaplnili náměstí lidé, kteří chtěli víno ochutnat nebo se jen přišli podívat. Vysoká návštěvnost prý ale organizátory nezaskočila. „S vysokým počtem lidí jsme počítali, protože je to u Brňanů každoročně oblíbená akce. Ale jezdí sem také lidi z okolí i z Čech. Takže jsme s tím počítali a máme radost, že se to všem líbí,“ zhodnotila účast jedna z organizátorek Martina Zaoralová a zároveň dodala, že se po zahájení počet návštěvníků vždy mírně sníží.

Až do 17:30 hodin si mohou lidé zakoupit skleničku s čipem za šedesát korun a následně ochutnávat různá vína. Na čip si nabijí peníze, které potom utratí za ochutnávku. Jeden degustační vzorek stojí deset korun. „Náramně si to tady užíváme. Je nám teplo a máme dobré mladé vínko. Akorát teda ty fronty na čipy,“ zhodnotila košt návštěvnice Hana Zajíčková, která začínala se čtyřmi dalšími ženami už na Petrově. S tímto názorem souhlasila i její společnice. „Je tady báječná atmosféra. Jak svatý Martin, tak vínko, úžasné,“ dodala Blanka Kadečková.

Klíčová slova: víno, svatý Martin, košt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.