20.03.2019 19:08


AKTUALITA: Rozsudek v případu loňské vraždy ve Znojmě zatím nepadl

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně se dnes 20. března začal zabývat vraždou z června loňského roku, která se stala ve Znojmě. Obžalovaná Jiřina Bednářová bodla při hádce svého partnera kuchyňským nožem. Muž svému zranění podlehl. Obžalovaná tvrdí, že partnera nebodla schválně, a jednalo se tak o nešťastnou náhodu. Bodnutí ukázalo dlouhodobě nestabilní a konfliktní vztah, který ukončila až tragédie.

Krajský soud v Brně

Brno – Pátek 8. června 2018 trávila Jiřina Bednářová doma a uklízela. „Celý den jsem se na partnera těšila. Z práce se ale zase vrátil opilý, a tak jsme se pohádali hned u dveří. Poté odešel do hospody a když přišel, začal nadávat, hlavně na mého syna,“ vypověděla obžalovaná u soudu. Mezitím odešla do kuchyně rozkrojit si rohlík a dle svých slov zapomněla na to, že drží nůž v ruce. „Můj muž stále nadával a pak mě chytil silně v rozkroku. To bolelo, a tak jsem chtěla, aby mě pustil. Přitom jsem na něho s tím nožem spadla,“ řekla Bednářová. 

Nůž okamžitě vytáhla a odešla do koupelny, aby se uklidnila. Podle obžalované muž vstal, šel za ní a utíral si krev. Řekl jí, že se nic neděje, a tak šla spát. Probudil ji až telefonát, kterým si muž přivolával pomoc. Policie a následně ani záchranáři mu nebyli schopni pomoci. Muž na následky zranění zemřel.

Při prvním projednávání případu, které začalo dnes 20. března, se objevilo několik nesrovnalostí. Hlavní z nich je vražedná zbraň, tedy kuchyňský nůž na pečivo. Soudní znalec Miroslav Hirta poukázal na to, že použití uvedeného nože vzhledem k povaze zranění by bylo nanejvýš komplikované. „Za jistých okolností by se dal nůž jako vražedná zbraň použít, ale musel by do rány zajet celý, nikoli pouze částí a za okolností popsaných obžalovanou,“ uvedl Hirta. Hodinová prodleva mezi zraněním a úmrtím se dá vysvětlit silně podnapilým stavem, ve kterém se muž nacházel. „Nemusel si vůbec uvědomovat, že je vážně zraněný,“ dodal Hirta. Bednářová nezavolala okamžitou pomoc ze strachu, že by jí partner ublížil, pokud by ho neuposlechla. 

Během procesu vyšlo najevo, že partner Bednářovou i její děti během vztahu psychicky a příležitostně i fyzicky týral. Posudky psychiatričky Mileny Zimolové i psycholožky Beaty Nour Mohammadi ukázaly, že žena nebyla psychicky nemocná, ale měla tendence k citově závislým vztahům. Své zájmy a potřeby podřizovala svému partnerovi, přestože byl v březnu roku 2017 odsouzen na tři roky odnětí svobody za fyzické napadení jejího syna a měl dlouhodobé problémy se závislostí na alkoholu. „Nebyla schopna se vymanit z jeho vlivu a stále věřila, že se změní a půjde se léčit,“ popsala Nour Mohammadi.

Soudní jednání se odročilo a bude pokračovat dalšími výslechy v polovině května. „Jako další budou vypovídat rodinný příslušníci a členové police,“ řekl státní zástupce Jiří Zemek. V případě odsouzení hrozí ženě až osmnáct let vězení.

Klíčová slova: krajský soud, vražda, nůž, Znojmo, proces, alkohol

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.