07.03.2020 22:25


Aktualita: Položené kameny v Žebětíně připomínají oběti holocaustu

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Muzeum romské kultury v Brně dnes zorganizovalo pietní připomínku. Kromě zahraničních velvyslanců z Německa, Norska a Kanady, přijela také brněnská primátorka Markéta Vaňková a zmocněnkyně Rady vlády pro lidská práva Helena Válková.

Lidé přišli uctít památku obětí holocaustu v ŽebětíněBrno – Osudy protektorátních Romů si dnes lidé připomněli pietní akcí v Muzeu romské kultury v Brně. Zazněly zde vzpomínky z knihy Žalující píseň. Ta vypráví příběh Růženy Danielové, která v Osvětimi přišla o svých pět dětí.  „Gestapo nechalo odvézt více než tisíc romských mužů, žen i dětí. Většina z nich už se zpět nevrátila,“ uvedla mluvčí Muzea romské kultury Lucie Horáková.

Na pietu navázalo kladení kamenů zmizelých v Žebětíně. „Z oblasti Kolonka protektorátní četníci odvezli asi patnáct romských obyvatel. Místní ani nevěděli, kam jedou, jen jim zamávali,“ řekl starosta Žebětína Vít Beran. Dvěma odvezenými byly i matka s dcerou Jana a Anastázia Danielové. Mosazné destičky na kamenech zapomenutých, takzvané Stolpersteine, na kterých je napsáno bydliště žen, položili organizátoři v Žebětíně na rohu ulic Ostravačická a Klobouček.

V Muzeu romské kultury promluvili brněnská primátorka Markéta Vaňková,  zmocněnkyně Rady vlády pro lidská práva Helena Válková a velvyslanci z Německa, Norska a Kanady. „Je mi velmi líto, že se Brno stalo místem, odkud nacisté vypravili první transport protektorátních Romů. Snažme se i proto z Brna vytvořit město, kde budeme spokojení a kde se každý bude cítit vítaný,“ řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Klíčová slova: holokaust, Romové, pietní akt, Žebětín

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.