29.03.2019 17:17


Aktualita: Novým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný

Autor: Ladislav Zouhar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na dnešním celostátním sjezdu lidové strany v Brně zvolili její členové svým novým předsedou ve druhém kole volby Marka Výborného. Celkem získal 256 z 384 hlasů delegátů sjezdu.

Nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný na tiskové konferenci krátce po oznámení výsledku volby. Autor: Ladislav Zouhar

Brno —  Účastníci sjezdu KDU-ČSL zvolili dnes v Brně za svého nového předsedu Marka Výborného. Zvítězil s 67 procenty hlasů ve druhém kole volby, ve kterém porazil Mariana Jurečku.

Celkově kandidovali na post předsedy čtyři členové strany. V prvním kole získal Jan Bartošek 78 hlasů, Marian Jurečka 118 hlasů, Jaroslav Vlach 10 hlasů a Marek Výborný 176 hlasů. Do druhého kola postoupili Marek Výborný a Marian Jurečka.

Po zvolení Marka Výborného následovala volba prvního místopředsedy. Delegáti měli nakonec na výběr pouze jednu kandidátku. Byla jí Šárka Jelínková, která se stala první místopředsedkyní s podporou 309 hlasů. Marin Jurečka kandidaturu odmítl s tím, že volba předsedy jasně ukázala, že lidovci ve svém čele chtějí nové tváře a proto kandidovat nebude. Jan Bartošek rovněž odmítl kandidovat na prvního místopředsedu, ale požádal delegáty o podporu při volbě čtyř řadových místopředsedů, kteří spolu s předsedou a prvním místopředsedou tvoří vedení strany.

Janu Bartoškovi se nakonec podařilo získat velmi silný mandát místopředsedy s 314 hlasy. Dalšími místopředsedy se stali Bohuslav Niemiec rovněž s 314 hlasy a Štěpán Matek s 216 hlasy. Čtvrtého místopředsedu se delegátům nepodařilo zvolit ani ve třetím kole volby, do kterého postoupili Jiří Mihola a Jitka Seitlová. Podpora obou kandidátů se ve všech kolech lišila velmi těsně, ve druhém kole o 27 hlasů, ve třetím dokonce jen o 15 hlasů. Jednání proto bylo přerušeno asi ve tři čtvrtě na jedenáct v noci s tím, že volba bude pokračovat druhý den ráno.

Čtvrtým místopředsedou KDU-ČSL se nakonec v sobotu dopoledne stal první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík s podporou 290 delegátů. V pátek přitom bylo navrženo deset kandidátů, mimo jiné i Marian Jurečka, který ale ve svém projevu odmítl kandidovat s tím, že se jednání až příliš protáhla. „Současná situace je nedůstojná volby místopředsedy KDU-ČSL,“ řekl. Svým projevem narážel na patovou situaci při volbě posledního místopředsedy. V sobotu pak všichni navržení kandidáti odstoupili, díky čemuž byl zvolen Petr Hladík, který získal třetí nejsilnější mandát mezi místopředsedy.

Klíčová slova: KDU-ČSL, volba, předseda strany, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.