11.05.2018 12:58


Aktualita: Na Moravském náměstí lidé poznávají svět nevidomých

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pod brněnskou sochou Jošta se koná Tmavomodrý den. Na Moravském náměstí stojí od dnešního rána několik stanů, u kterých se Brňané mohou seznámit se světěm zrakově postižených. Jak například slepí lidé rozeznávají barvy, nebo jak ví, kdy mají plnou sklenici, se mohou návštěvníci dozvědět právě díky této akci. 

Tmavomodrý den na Moravském náměstí. FOTO:Kamila Lorenzová

Brno - Od desáté hodiny si návštěvníci na Moravském náměstí v Brně mohou vyzkoušet, jaké to je být zrakově postiženým. V cetru města mají lidé možnost na vlastní kůži poznat, jaké překážky překonávají nevidomí a slabozrací v každodenním životě. "Člověk netuší, jak moc zrak potřebuje a bere jej jako samozřejmost," svěřil se Petr Urbánek, který si vyzkoušel na festivalu nalévat do kelímku vodu poslepu. Na kelímku měl připevněné speciání zařízení, které při plném kelímku začalo vibrovat a vydávat zvuky. "Netušil jsem, že existuje tolik zařízení usnadňujích nevidomým lidem každodenní život," popsal zážitek. 

Kromě speciálního přístroje na rozpoznávání výšky hladiny ve sklenici se mohou návštěvníci seznámit například se zařízením na rozpoznávání barev. To pomáhá nevidomým při praní oblečení. Pod sochou Jošta si lidé mohou prohlédnout také speciální výcvik vodících psů, nebo jim v jednom ze stanů změří oční klinika zrak pomocí speciálního přístroje. 

O všechny návštěvníky se starají pracovníci Tyflocentra a informačního centra Brno. Právě Brněnské Turistické informační centrum (TIC) tento festival pořádá. Dnešní ukázky na Moravském náměstí bude následovat večerní akce s názvem Tančírek pod Tmavomodrým nebem. V sedm hodin večer si Brňané mohou přijít zatančit i zazpívat na nádvoří Staré radnice, kde kapela Do Větru odehraje benefiční koncert. Vstup na koncert je dobrovolný. Výtěžek z akce organizátoři předají spolku Vodící pes. 

Díky Tmavomodrému festivalu se nevidomí a slabozrací setkají v Brně již po devětadvacáté. Shodou okolností se ve středu konala podobná akce s názvem Neboj se (mě) jen o pár metrů dál na Náměstí Svobody. "Je to pouze náhoda, o které jsme ale věděli a vlastně je dalším připomenutím problematiky zrakově hendikepovaných, na kterou upozorňuje Tmavomodrý festival," vysvětlila mluvčí TIC Brno Gabriela Peringerová. Více o projektu Neboj se (mě) je možné si přečíst ve zprávě zde.

Klíčová slova: Tmavomodrý festival, zrakové postižení, Moravské náměstí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.