13.05.2019 15:30


Aktualita: Krajský soud v Brně odsoudil Triana Mocanu k pěti letům vězení a vyhoštění z České republiky na dva roky

Autor: Vojtěch Dufek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně v pondělí odsoudil Triana Mocanu k trestu odněntí svobody na pět let a následnému vyhoštění z České republiky na dva roky. „Mrzí mě, co jsem udělal a je mi to líto,“ uvedl Mocana před začátkem soudního jednání. Kromě odnětí svobody musí poškozenému Polákovi zaplatit přes 70 tisíc korun.

Krajský soud Brno

Brno - Krajský soud v pondělí odsoudil za loupež Rumuna Traiana Mocano k pěti letům vězení a vyhoštění z České republiky na dva roky.  Incident se stal při loňských oslavách nového roku. Soud vyhověl státní zástupkyni Evě Žďárské ve všech bodech obžaloby. „Nejde jenom o napadení, ale i nedovolené zadržování cizí platební karty a výtržnictví. Obžalovaný tedy spáchal tři trestné činy,“ popsala Žďárská.

Napadený polský občan Gerard Wil se vracel z oslav Nového roku, když obžalovaného Mocanu oslovil s žádostí o radu, kudy se dostane na brněnské Hlavní nádraží. „Chtěl jsem poradit, kudy je to na nádraží nejblíž, ale místo toho, aby mi odpověděl, mě napadl. Neměl k tomu žádný důvod,“ tvrdil Wil. Obžalovaný Mocano ale uvedl, že to byl Wil, kdo zaútočil jako první. „Byl jsem opilý, neměl jsem důvod se sním vůbec bavit,“ uvedl Mocano, který během soudního líčení potřeboval překladatelku z češtiny do rumunštiny.

Ani jeden z cizinců nebyl přesně schopný popsat, kde k loupeži došlo, protože se v Brně nevyznají. „My se společně s Policií České republiky domníváme, že k napadení došlo na Malinovského náměstí, protože poškozeného Wila potkali strážníci městské policie potlučeného na křižovatce s ulicí Cejl,“ upřesnila Žďárská.

Strážníci převezli zraněného Wila do Úrazové nemocnice v Brně odkud byl ještě ten den propuštěn. Do nemocnice byl znovu převezen ještě to odpoledne 1. ledna 2018, protože se jeho stav zhoršil. Lékaři měli podezření na otřes mozku. „Měl jsem zlomené žebro, hrozně se mi motala hlava a pořád jsem zvracel,“ dodal poškozený.

Soudní znalec v oboru lékařství Michal Zelený potvrdil, že Wilova zranění byla způsobena údery pěstí a kopanci. „Poškozenému pomohlo, že měl silnou zimní bundu a že se kryl rukama. Jinak mohlo dojít poškození vnitřních orgánu jako jsou slezina nebo játra,“ uvedl Zelený. K tomu přihlédl soudní senáthla při určování výše trestu. „Museli jsme zohlednit i to, jaké zranění mohl obžalovaný poškozenému způsobit. Mohlo dojít k vážným poraněním, a i když nedošlo, je nutné to zohlednit,“ uvedl předseda soudního senátu Daniel Plšek.

Státní zástupkyně ani obhájce Traina Mocany se k rozsudku nevyjádřili a ponechali si lhůtu pro odvolání. Součástí trestu je také to, že odsouzený musí poškozenému Wilovi zaplatit jednadvacet tisíc korun za dobu, kdy kvůli rehabilitaci nemohl pracovat, a padesát tisíc korun za duševní újmu. Dále musí uhradit jedenáct tisíc korun pojišťovna za léčebné výlohy. Mocana byl rozsudkem a výší trestu zaskočený a soudní síň opouštěl evidentně rozrušený.

Klíčová slova: Krajský soud, napadení, loupež, výtržnictví, rozsudek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.