23.04.2019 12:34


Aktualita: Krajský soud nedal muži prostor k vyjádření, Ústavní soud proto ruší jeden z výroků krajského soudu

Autor: Jana Kopecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Soudila se s bývalým mužem, soud prohrála a měla platit všechny náklady. Po odvolání plzeňský Krajský soud rozhodl, že náklady nemusí platit nikdo. Její bývalý muž však nedostal možnost se k tomu vyjádřit, to vadí Ústavnímu soudu.

Audio

    Radovan Suchánek
         
    Autor:

Ústavní soud. Foto: Marie Kolajová

Brno – Ústavní soud nezpochybňuje rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, stěžovatel měl ale dostat slovo. Krajský soud taktéž neodůvodnil své rozhodnutí příliš přesvědčivě. Ústavní soud tak jeho nákladový třetí výrok ruší.

Bývalé manželce stěžovatele okresní soud uložil povinnost zaplatit svému bývalému muži náklady řízení, neboť soudu nezvítězila. Krajský soud poté v odvolacím řízení rozhodnutí změnil tak, že ani jeden účastník nemá právo na náhradu nákladů řízení. Krajský soud postupoval podle paragrafu 150 občanského soudního řádu, tedy náklady nepřiznal nikomu.

„My problém nevidíme v tom, že krajský soud shledal důvody, pro které nemá nikdo právo na náhradu nákladů. Problém je, že stěžovatel nedostal příležitost se vyjádřit k tomu, že krajský soud hodlá použít paragraf 150," objasnil soudce Radovan Suchánek. Účastník má dostat příležitost se k takovému záměru vyslovit.

Dalším bodem nálezu je fakt, že krajský soud dostatečně a přesvědčivě neodůvodnil použití paragrafu 150, tedy nevysvětlil blíže důvody, proč náklady nepřiznává nikomu. Výrokem Ústavního soudu se tedy ruší nákladový třetí výrok krajského soudu, kterým byl předtím změněn nákladový výrok rozsudku Okresního soudu.

Klíčová slova: Ústavní soud, Krajský soud, Náklady

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.