19.05.2016 20:14

Aktualita: Kašparovi selhal nájezd, Češi jedou z mistrovství domů

Autor: Radim Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Čeští hokejisté si v Moskvě o medaile nezahrají. Po výborné základní části sehráli vyrovnané utkání proti Američanům, ale vypadli po samostatných nájezdech, kdy ani jeden z českých hráčů nedokázal překonat brankáře Keitha Kinkaida. O výhře rozhodl Auston Matthews, který dostal puk přes brankáře Dominika Furcha. Češi tak nejspíše skončí na šestém místě v tabulce turnaje a jedou domů.

Moskva/Brno - Češi i přes výborné výkony v základní části nedokázali porazit mladý tým Američanů. Utkání bylo dlouho vyrovnané a šance se střídaly na obou stranách. Jako první vsítil branku po trestném střílení Tomáš Zohorna, který dokázal překonat Kinkaida kličkou. Ve druhé třetině však po neodpískaném ofsajdu překonal Dominika Furcha Auston Matthews a stav utkání se srovnal. Skóre se až do samostatných nájezdů nezměnilo a Čechy po třech neproměněných pokusech ztrestal opět Matthews.

Na začátku první třetiny naskočili do zápasu aktivněji Američané. Skvěle se drželi na puku a dravou hrou dostávali české hokejisty pod tlak. Od desáté minuty utkání však převzal otěže zápasu český tým, který zrychlil svoji hru a zlepšil napadání.

Tlak českých hokejistů vygradoval až v branku ve vlastním oslabení, kdy byl při úniku faulován Tomáš Zohorna a bylo nařízeno trestné střílení, které hráč po kličce do forhendu proměnil. Do velké šance se ještě dostal v závěru třetiny Roman Červenka, ale v gólovém prostoru Američanů zakončil pouze do brankáře a Češi tak odešli do kabin po první třetině s jednogólovým náskokem.

Smutek českých hokejistů

Druhá třetina nezačala pro Čechy vůbec dobře. Obránci Radimu Šimkovi po výborné přihrávce ujel talent Matthews, který po naznačení kličky dokázal dostat puk pod Furchovy betony. Gól ale neměl platit, protože jak se později ukázalo v záznamu, branka padla z ofsajdu. Nic se však nezměnilo a stav byl i nadále 1:1.

Ve třicáté minutě jel sám na brankáře opět Červenka, avšak ani kličkou na brankáře hostů nevyzrál. Jako blesk z čistého nebe mohli udeřit nepříliš aktivně hrající Američané, když nastřelili tyčku. O čtyři minuty později těsně minul branku Birner a po něm nebezpečně tečoval Šimek. Druhá třetina skončila nerozhodně.

Ve třetí třetině Američané dokázali Čechy znejistit, ale Češi se mohli spolehnout na výborného Furcha. Američané i díky několika přesilovkám aktivně bruslili a hrálo se skutečně nahoru-dolů. Češi byli pak v závěru třetí třetiny hodně aktivní, ale ani jedna střela si nenašla cíl a ani po šedesáti minutách nepřineslo utkání vítěze zápasu. Stejně tak ani prodloužení, proto přišly na řadu nájezdy.

Při nájezdech jel jako první Lukáš Kašpar, ale tentokrát mezírku mezi betony soupeře nenašel. Hendrich pak také nedokázal překonat brankáře Furcha. Koukalovi se však nájezd vůbec nepovedl. Poté padla jediná branka v samostaných nájezdech. Tu vsítil Matthews. Udržet český tým v turnaji mohl ještě Tomáš Zohorna, ale klička mu nevyšla a nastřelil tyč. Češi tak po samostatných nájezdech prohráli 2:1.

Česko: Furch - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Zaťovič, Faksa, Filippi - navíc na nájezd Koukal. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

USA: Kinkaid - Murphy, McCabe, Wideman, Hanifin, Warsofsky, Skjei - Foligno, Matthews, Larkin - Hinostroza, Nelson, Vatrano - Schroeder, Compher, Motte - Fasching, Hendricks, Maroon - Wood. Trenéři: John Hynes, David Quinn a Todd Richards.

Klíčová slova: nájezdy, hokej, Česko