14.12.2017 00:00


Aktualita: Jmenování vlády Andreje Babiše, lhaní a drogy. I to byla témata prezidentské debaty v Brně

Autor: Tereza Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prezidentští kandidáti dnes debatovali na půdě Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Kromě témat bezpečnosti České republiky, vtahu k Evropské unii nebo uprchlické krize se kandidáti vyjadřovali i k dnešnímu jmenování vlády Andreje Babiše nebo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v otázce legality kandidatury pěti z nich. 

Všech osm kanditátůBrno - Prezidentští kandidáti se dnes sešli na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, aby vyjádřili svoje postoje a názory.  Zúčastnilo se osm kandidátů, chyběl pouze současný prezident Miloš Zeman. Debatu moderovala novinářka Daniela Drtinová.

Moderátorka otevřela debatu tématem aktuálního rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který odmítl zrušení účasti pěti prezidentských kandidátů. Důvodem bylo nesplnění právních náležitostí žalobkyně Terezie Holovské.

Obžaloba se netýkala pouze Jiřího Drahoše, Michala Horáčka a Pavla Fischera. Nikdo z nich se ale nedožadoval rezignace svých protikandidátů. Jiří Drahoš při debatě řekl, že se rozhodl nenapadat obžalované kandidáty z důvodu zachování kolegiality.

Odlišné názory kandidáti projevili  u otázky jmenování vlády Andreje Babiše. Zatímco Hannig a Horáček by vládu Andreje Babiše jmenovali, Fisher s Topolánkem by ho pověřili sestavením, ale premiérem by ho nejmenovali. Stejně tak by Babiše premiérem nejmenovali Jiří Drahoš, Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer. Jiří Hynek by pověřil vítěznou stranu voleb sestavením vlády ovšem bez Andreje Babiše.

Závěrem debaty odpovídali kandidáti na otázky spojené se lhaním a užíváním návykových látek. Na otázku, zda někdy lžou, většinově odpověděli, že ne, nebo připustili milosrdnou lež. Stejně konzistentní byli i v odpovědích ohledně návykových látek. Až na Petra Hanniga, který přiznal užívání tvrdších drog v období svého mládí v Anglii, a Marka Hilšera, který údajně jednou zkusil marihuanu, žádný z kandidátu nezkusil tvrdší drogy. Horáček a Topolánek připustili boj se závislostí na tabákových výrobcích. 

Klíčová slova: prezidentské volby, prezidentská debata, Právnická fakulta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.