03.12.2017 16:34


Aktualita: Historickým parním vlakem se svezl i Mikuláš

Autor: Radka Konečná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Z olomouckého Hlavního nádraží vyjížděl v neděli od desíti hodin historický parní vlak, který postupně směřoval do stanic Senice na Hané, Uničov a Prostějov. Cestující navštívil i Mikuláš s čerty a anděly.

Mikulášova skupina  rozdává bonbony před parním vlakem

Mikulášova skupina rozdává bonbony. Foto: Radka Konečná

 

Olomouc – Netradiční projížďku mikulášským parním vlakem si mohli cestující v Olomouci užít v neděli 3. prosince od desíti hodin. Za jízdy procházel vlakem Mikuláš s anděly a čerty, kteří rozdávali dětem za odrecitované básně sladkosti a jízdenky kontrolovali průvodčí v historických uniformách. Vlak odjížděl z olomouckého Hlavního nádraží třikrát, do Senice na Hané, do Uničova a do Prostějova. Pořadatelem akce byly České dráhy.

První jízda začala po desáté hodině ráno ve stanici Olomouc hlavní nádraží a směřovala do stanice Senice na Hané. Další jízda se konala 12:55 s cílovou stanicí Uničov a poslední v 15:55 do stanice Prostějov. Cena jedné cesty byla pro dospělého 70 korun a zpáteční stála 130. „Měla jsem štěstí, že jsem si lístek koupila několik dní předem, protože, kdybych se spoléhala na to, že si jej koupím na místě, tak bych se do vlaku nedostala,“ sdělila cestující Anna Stejskalová.

Celá jízda byla laděná do historického stylu. „Parní lokomotiva vlaku pochází z olomouckého Železničního muzea Českých drah. Uniformy, které mají na sobě průvodčí, jsou ušité po vzoru Československých státních drah z roku 1966 kromě jedné, kterou má oblečenou kolega s knírkem, ta je z roku 1934,“ sdělil koordinátor akce Michal Říha. Zvídavé děti se také mohly podívat, jak vypadá parní lokomotiva zevnitř.

Nejdůležitější atrakcí, na kterou se všichni těšili, bylo setkání s Mikulášem a jeho doprovodem, anděly a čerty. „Anděla hraji letos poprvé, minulý rok jsem dělala Mikuláše. Moc si to ale dnes neužívám, neboť je mi hrozná zima, řekla Eva Pařenicová, oblečená do kostýmů anděla. Pro každé dítě měli připravený pytlík se sladkostmi. „Děláme to dobrovolně, ale musím říct, že mě to baví,“ podotkla Pařenicová.

Vlakem s parní lokomotivou se mohou cestující z Olomouce svézt i v průběhu celého roku. „Jízdy historickým vlakem s parní lokomotivou se na Moravě v sezónu konají téměř každý týden a mimo sezónu tak jednou za měsíc, většinou v Olomouci nebo třeba v Kroměříži,“ dodal Říha. Mikulášská vyjížďka, konaná první adventní neděli, byla zároveň poslední jízdou historickým vlakem v Olomouci v tomto roce.

Klíčová slova: Vlak, České dráhy, Mikuláš

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.