15.04.2018 16:15


AKTUALITA: Dobrovolníci ve Zlíně sází dva tisíce buků

Autor: Dagmar Matulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pomoci s výsadbou dvou tisíců mladých stromů mohou přijít dobrovolníci do Zlína. V blízkosti Lesního hřbitova se koná akce 2000 Modest Trees, jejíž účastníci si za cíl kladou obnovu nedávno vykáceného lesa. Od devíti hodin mají zájemci z řady veřejnosti možnost přispět ke zlepšení života ve Zlíně a potažmo na celé planetě. Se sázením pomáhají odborní instruktoři, aby se ze zasazených stromků uchytilo co možná nejvíce.

Luděk Szórád instruuje dobrovolníky. FOTO: Dagmar Matulíková

Zlín – Akce s názvem 2000 Modest Trees se dnes koná od deváté hodiny ranní ve Zlíně. Skupina dobrovolníků ze Zlína a okolí se ráno sešla na parkovišti u Lesního hřbitova, kde dostala za úkol vysázet celkem dva tisíce nových stromů a tím přispět k obnově lesa. Cílem dnešní akce je výsadba dvou tisíců sazenic buků.

Iniciátorem akce jsou zástupci módní značky Modest Apparel. „Filozofií naší značky je, že za každý produkt sázíme jeden stromeček,“ uvedl organizátor akce Michal Jakubec. Spolupracují s Red brick design shopem ze Zlína a také Klobouckou lesní. „My jsme v podstatě poskytli plochu a také stromky,“ konstatuje Luděk Szórád z Kloboucké lesní. „Já mám funkci odborné instruktáže, aby to vůbec k něčemu bylo,“ říká Szórád se smíchem. 

Akce se koná na mýtině vedle Lesního hřbitova a krematoria Zlín. „Tady se to vykácelo a je potřeba les na tomto místě obnovit,“ informoval Jakubec, který je s účastí dobrovolníků spokojen. „Ale trochu doufám, že přijdou další lidi,“ říká. Dobrovolníci si mohou přinést vlastní motyku a rýč, nebo si zapůjčit místní.

Dobrovolníci nejprve na mýtině posbírali odpadky a poté vyměřili lajny, ve kterých se nové buky sází. Rozestupy mezi jednotlivými stromy jsou zhruba metr. „Věřím tomu, že se ze zasazených stromů uchytí maximum. Ale samozřejmě záleží hlavně na přírodě, kolik bude srážek a podobně,“ hodnotí Szórád. Na poledne byl naplánován oheň a opékání špekáčků. Organizátoři také zajistili občerstvení jako je pivo nebo slazené minerálky.

V jedenáct hodin se počet zasazených stromků blížil k pěti stům. „Teď se aktuálně blížíme k pětistovce, takže jsme ve čtvrtině,“ informoval Szórád. Ten osobně kontroluje všechny stromy, jestli jsou zasazené správně. 

Organizátorům byla vhod každá pomocná ruka navíc. „Přišla jsem pomoct kamarádům a také něco udělat pro naši planetu,“ sdělila důvod své účasti jedna z dobrovolnic Vanda Miškechová. Akce neskončí, dokud nebudou zasazeny všechny buky.

Klíčová slova: buky, výsadba stromků, dobrovolníci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.