10.03.2020 21:32


Aktualita: Čaputová v Brně. S dalšími hosty oslavila sté výročí přijetí československé ústavy

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zuzanu Čaputovou dnes v Brně přivítala asi stovka příznivců. Před Novou radnicí se setkala s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou. V odpoledních hodinách se Čaputová zúčastnila slavnostního shromáždění ke stému výročí od přijetí první Ústavy Československé republiky v budově Ústavního soudu.

Brno – Na Ústavní soud v Brně dnes přijela slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slavnostního shromáždění se nezúčastnil žádný z českých ministrů ani prezident Miloš Zeman. Předseda Senátu Miloš Vystrčil věnoval ústavním soudcům sošku lva, který symbolizuje jejich úlohu ochránců ústavnosti v České republice.

Ve svém projevu Čaputová kritizovala politiky, kteří se podle ní snaží dnešní společnost rozdělovat. „Společnost potřebuje státníky, kteří mají úctu k ústavě,“ řekla Čaputová. Zároveň zdůraznila, že je třeba se starat o to, aby si soudy nadále zachovaly nezávislost vůči ostatním státním institucím. „Nezávislost ústavního soudu je hlavním prvkem liberálního a demokratického státu,“ dodala.

Přesně před sto lety přijali českoslovenští politici ústavní listinu. Ta byla v mnoha směrech výjimečná. „Ústava z roku 1920 se stala páteří nového státního systému. Jako první ustanovila lidská a politická práva. Českoslovenští politici jako jedni z prvních přijali například volební právo pro ženy,“ řekl předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský.

O historickém vývoji ústavnosti promluvil například i děkan právnické fakulty Karlovy univerzity Jan Kuklík. „Při jednání o obsahu ústavy musel ustoupit i tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk,“ uvedl Kuklík.

Klíčová slova: výročí, ústava, Zuzana Čaputová, ústavní soud

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.