07.03.2018 15:13


Aktualita: Brňané se shromáždili na Moravském náměstí, chybí jim popelnice na bioodpad

Autor: Veronika Charvátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Situace týkající se bioodpadu v Brně není lidem lhostejná. Studenti svolali na Moravském náměstí shromáždění, na které přišly desítky lidí vyjádřit podporu pro zavedení biopopelnic do centra města. Tyto popelnice jsou zatím dostupné pouze obyvatelům Masarykovy čtvrti.

nákupní vozík s bioodpadem

Brno Studenti Masarykovy univerzity dnes uspořádali shromáždění na podporu zavedení hnědých popelnic na bioodpad do centra Brna. Aktivisté přivezli na Moravské náměstí nákupní vozík s bioodpadem a transparenty podporující jejich recyklaci. Hlavní pořadatelkou akce byla studentka Josefína Susová.

Lidé mají možnost odvést vytříděný bioodpad do jednoho z 37 sběrných středisek. „Problémem je dostupnost sběrných dvorů, spoustu lidí odradí právě vzdálenost, kterou do něj musí ujít. To by mohly hnědé popelnice ve městě vyřešit,“ uvedl účastník shromáždění Áron Tkadleček. Tato akce není první svého druhu. Studenti už podobné shromáždění uskutečnili loni v únoru. „Inspirovali jsme se kamarády, kteří uspořádali podobnou akci. Díky tomu si jich všimla Strana zelených v Brně a věci se daly do pohybu. Také jejich zásluhou jsou biopopelnice v Masarykově čtvrti. Něčeho podobného bychom chtěli dosáhnout i v centru města,“ uvedla pořadatelka shromáždění Josefína Susová. 

Od loňského června odstartoval v Masarykově čtvrti pilotní program, který obyvatelům této čtvrti umožňuje zažádat o popelnice na bioodpad. Zavádění těchto popelnic do dalších městských částí nyní magistrát neplánuje. „V červnu budou pracovníci vyhodnocovat úspěšnost tohoto ročního programu. Podle výsledků magistrát zváží, jestli se vyplatí umístit biopopelnice do dalších městských část,“ sdělila Ivana Fialová z odboru životního prostředí.

Obyvatelé mohou požádat magistrát o finanční podporu na založení kompostéru. „V Masarykově čtvrti jsou převážně rodinné domy, takže řada lidí má možnost mít vlastní kompost na zahradě. Proto mi přišlo důležité prosazovat hnědé popelnice i v centru města, kde lidé tuto možnost nemají,“ uvedla Josefína Susová. Lidé mají také možnost využívat služeb centrální kompostárny Brno. Dovážet zde mohou biologický odpad nebo odebírat z kompostárny organická hnojiva a substráty.

Klíčová slova: bioodpad, popelnice, shromáždění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.