26.04.2019 18:39


Aktualita: Brňané mohou v rámci festivalu Open Studios nahlédnout do uměleckých ateliérů

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tvorbu zhruba šedesáti umělců, architektů či designérů s jejich výkladem v autentickém prostředí nabídne akce Open Studios dnes a zítra. Veřejnost má celé odpoledne otevřené dveře do dvanácti brněnských uměleckých ateliérů. Součástí akce je také sobotní komentovaná prohlídka s historičkou a kritičkou umění Marcelou Rusinko. Dvoudenní prezentaci tvůrců dnes doplňuje hudební festival v areálu Vysokého učení technického (VUT) na Kraví hoře.

Festival Open Studios umožňuje veřejnosti nahlédnout do dvanácti uměleckých ateliérů. Foto: Anežka Horová.

Brno – Brněnské umělecké ateliéry jsou dnes a zítra v rámci festivalu Open Studios otevřené pro všechny zájemce o současné umění. Organizátoři si kladou za cíl zmapovat a představit brněnskou výtvarnou scénu. „Neotevíráme všechny ateliéry ve městě. Těch dvanáct otevřených jsou spíše prostory, kde vznikají komunity. My tomu říkáme klastry neboli shluky. To znamená, že nezpřístupňujeme pro veřejnost ateliéry jednotlivců, ale spíše místa, kde se seskupuje více různých umělců,“ popisuje organizátor festivalu Václav Kočí.

Festivalu se letos poprvé účastní architekti a grafičtí a průmysloví designéři z ateliéru Studio B59. „Dnes máme otevřený ateliér za plného provozu a připravujeme se na zítřek, kdy budeme mít od rána workshopy. Začínat budeme inspirativní snídaní, kam může přijít kdokoliv, a od desíti ráno do zhruba šesti hodin večer budeme pořádat workshopy pro veřejnost. Například s grafickou designérkou Veronikou Rút nebo Andreou Lojkáskovou, která se zabývá módou a recyklací módy,“ říká hlavní architekt Consequence forma Martin Sládek. Architekti budou zítra návštěvníky provázet po ateliéru a prezentovat projekty, na kterých pracují. „Jeden z projektů je například park na Moravském náměstí. Budeme tu mít také workshopy zaměřené na děti, které povedou designeři z VantaLab a architektka Markéta Zvěřinová. Děti budou moct designovat rám od kola a vidět, jak postupuje proces od papíru až do počítače,“ dodává Sládek.

V areálu VUT na Kraví hoře provází a komentuje svoji tvorbu například Natalie Perkof. „Ateliér mám asi posledních osm let. Návštěvníci zde uvidí moje rozmalované obrazy, náhled na další projekty, na kterých pracuji, nebo fotky z poslední výstavy,“ konstatuje Perkof. V areálu se kromě prohlídek ateliérů koná i hudební festival. Zájemci si zde poslechnou koncerty Toma Holiče, Václava Stratila a dalších. „Jsem na této akci asi již po třetí, protože je tu skvělá atmosféra. Vystudovala jsem architekturu, takže zde mám pár známých. Navíc je to dobrá příležitost potkat lidi z umělecké scény a ty, co se pohybují okolo tvůrčích činností,“ hodnotí festival návštěvnice Tereza Kvapilová.

Na zítřek organizátoři naplánovali komentovanou procházku, kterou letos povede kurátorka Marcela Rusinko. „Organizujeme ji letos po třetí. Tento ročník jsme oslovili Marcelu Rusinko, která se zabývá fenoménem sběratelství, což je i hlavní téma procházky,“ informuje Kočí.

Novinkou je spojení organizátorů Open Studios s pořadateli Brno Art Week, dříve nazývaným Týden výtvarné kultury. Podle Kočího spojení přináší komplexní projekt, který je celoměstský a ucelený. Návštěvníci se tak mohou z prohlídek galerií a přednášek pořádaných v rámci Brno Art Week přesunout do míst vzniku uměleckých děl.

Poslední dva ročníky akce organizují Václav Kočí a Daniela Křižanová, kteří projekt převzali od společenství Magna. „Největší návštěvnost byla dva roky zpátky, to bylo na Kraví hoře zhruba pět set lidí. Tento rok nevíme, kolik lidí můžeme čekat, protože díky spojení s Brno Art Weekem máme mnohem větší propagaci,“ uzavírá Kočí.

Všech dvanáct ateliérů si zájemci mohou prohlédnout zítra od desíti do šesti hodin. Dnes pokračuje hudební program na Kraví hoře zhruba do půlnoci.

Klíčová slova: Open Studios, ateliéry, areál VUT Kraví hora, Brno Art Week

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.