13.03.2018 00:10


Aktualita: Brňané mohou od dnešního večera využít druhou sdílenou ledničku

Autor: Veronika Charvátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Druhou sdílenou ledničku mohou od dnešního večera používat lidé z Brna i okolí. Hlavní novinkou této lednice je její umístnění v kavárně Black Box. První brněnskou veřejnou lednici umístili autoři skrze projekt SharePoint venku na Římském náměstí.

sdálená lednice

Brno – Dva měsíce po prvním otevření veřejné lednice, tedy 12. března 2018, autoři projektu Sharepoint slavnostně otevírají druhou sdílenou lednici. První veřejnou lednici představili 8. ledna na Římském náměstí. Druhou lednici mohou lidé od dnešního večera navštívit v kavárně Black Box. Kavárna se nachází v prostorách BuranTeatr na ulici Kounicova.

U sdílené lednice je důležitá snadná dostupnost pro veřejnost, proto ji autoři projektu umístili právě do kavárny v centru Brna. „Lednice v kavárně bude přístupná všem. S barmankami z Black Boxu ji budeme doplňovat a samy do ní přispívat,“ uvedla majitelka kavárny Kateřina Eichlerová.

Sdílená lednice je určena nejen sociálně slabším lidem, ale slouží také k vzájemnému sdílení přebytkových potravin. „V Brně máme téměř neomezené požadavky na to, co nám mohou lidé do ledničky přinést. Nepsaným pravidlem je ale uvést alergeny a datum výroby potravin,“ sdělila jedna z autorek projektu sdílených lednic Tereza Navrátilová.

Sdílené lednice nejsou jen brněnskou raritou. V provozu jsou také v Českých Budějovicích, Praze, Plzni, Pelhřimově či Chrudimi. „ Před dvěma měsíci se nám podařilo otevřít první lednici v Brně a jsme mile překvapeni, jak se projekt ujal. Lidé do lednice opravdu nosí jídlo a zároveň je o něj zájem,“ dodala Tereza Navrátilová.

Hlavní myšlenkou sdílených ledniček je omezení plýtvání potravinami a fungují na myšlence lidské solidarity. „Se sdružením Food Not Bombs dáváme potraviny do ledničky na Římském náměstí. Myslím si, že je to skvělý projekt. Občas se stane každému, že mu doma něco z jídla přebývá. Na druhou stranu se člověk může dostat do situace, kdy mu právě veřejná lednička může značně pomoci,“ uvedla návštěvnice kavárny Jana Hrušková.

Klíčová slova: sdílená lednice, kavárna, jídlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.