20.02.2020 10:42


Aktivistka Jana Srncová: Chceme, aby Brno vyhlásilo stav klimatické nouze

Autor: Petra Šebková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno – Informační kampaň s názvem Infobrána: Procházíme klimatickou krizí vedou aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (v překladu Rebelie proti vyhynutí) od úterý do zítřejšího pátku v České ulici v Brně. Chtějí při ní informovat širokou veřejnost o možných dopadech klimatických změn. "Kolemjdoucím také nabízíme k podpisu petici, v níž požadujeme vyhlášení stavu klimatické nouze v Brně," dodává aktivistka Jana Srncová.

Aktivistka Jana Srncová z hnutí Extinction Rebellion informuje o klimatické krizi.

Proč organizujete tuto akci? 

Chceme, aby občané byli informovaní o dopadech klimatické krize. Když jednáme se zástupci města, přiznávají nám, že jsou si hrozeb spojených se změnou klimatu vědomi, konkrétně třeba toho, že Brnu hrozí nedostatek pitné vody. Tyto informace ale podle nás nesdělují občanům. Rozhodli jsme se tedy udělat práci za město a pro občany vytvořit informační kampaň. Také chceme, aby Brno vyhlásilo stav klimatické nouze, jak už to udělala jiná města po světě. Nabízíme proto i podpis petice vyzývající město k jejímu vyhlášení.

Co konkrétně od vás mohou lidé zjistit? 

Vysvětlujeme jim, jak by město mohlo vypadat kvůli změně klimatu v roce 2050. Máme letáky s předpověďmi, jak by se Brno a celkově česká krajina mohly v budoucnu proměnit, pokud nezačneme něco dělat. A pokud mají lidé nějaké otázky týkající se klimatické krize, snažíme se je zodpovědět. 

Zajímají se kolemjdoucí sami od sebe, nebo je musíte oslovovat?

Pokoušíme se je oslovovat, ale často se lidé ptají z vlastní iniciativy. Dnes mě třeba překvapilo, že se u nás  zastavila skupina cizinců – Brit, Řekyně, Američanky a Francouzi – a ti byli velice pozitivní a líbilo se jim, že to tady někdo vzal do svých rukou.

Nejspíš jste zaznamenali i negativní reakce od lidí, kteří jsou proti klimatickému aktivismu. Jak takové reakce většinou vypadají? 

Většinou lidé jen něco škaredého zahulákají a jdou dál. Ale taky se stalo, že jeden kolemjdoucí nám schválně stoupl na transparent. Jednou zase přišel pán, který si náš připravený prostor prohlížel a fotil, ale mluvit s námi nechtěl. Možná si z nás pak udělá legraci na sociálních sítích, k čemuž dochází často, ale nám to nevadí. Bereme to tak, že se naše hnutí alespoň dostane do širšího povědomí. Naopak jedna paní, která byla za minulého režimu v undergroundu, nám vyčetla, že jsme málo radikální a že bychom měli být víc slyšet.

Akce takového rozměru neosloví mnoho lidí. Proč jste nezvolili jiný způsob kampaně, který by vaše poselství dostal k více lidem?

V tomhle případě jsme se chtěli zaměřit čistě na informování veřejnosti. Tento týden až do pátku bude Infobrána na České každé odpoledne. Podobnou akci budeme organizovat jeden den v týdnu po dobu alespoň jednoho měsíce. Další akce uspořádáme podle toho, jak bude reagovat město. 

Plánuje vaše hnutí v nejbližší době i další aktivity?

Naše hnutí je známé pro své radikální přímé akce. V Praze se naši aktivisté například připoutali k úřadu vlády nebo se podíleli na blokádě magistrály. V současnosti přemýšlíme i nad uspořádáním přímých akcí tady v Brně, ale teď nechci podávat podrobnější informace, aby to bylo opravdu nečekané. 

Klíčová slova: klimatická změna, informační kampaň, aktivismus, Extinction Rebellion

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.